Gündem Haberleri

  Avrupa, ders verdi

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörlerinden Hannes Swoboda ile görüşen FP Lideri Recai Kutan 312 için destek beklerken, laiklik dersi aldı.

  Raportör Swoboda, ‘‘Laiklik, Avrupa Birliği’nin temel ilkesidir. Din özgürlüğü de temel haktır. Ancak din, siyasi amaç için kullanılamaz’’ dedi.

  FP Lideri Recai Kutan, dün Avrupalı parlamenterlerle yaptığı görüşmede ciddi bir uyarıyla karşılaştı. Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörlerinden olan Avusturyalı Sosyalist Parlamenter Hannes Swoboda, Kutan'la yaptığı görüşmede, ‘‘Din siyasi amaçlar için kullanılmamalı’’ sözleriyle misafirini uyardıktan sonra, ‘‘Laiklik, AB'nin temel ilkelerinden biridir’’ dedi.

  Bugün Kutan'la görüşmesi beklenen NATO Genel Sekreteri Lord Robertson'un bürosundan yapılan açıklamada ise ‘‘Görüşme, Türkiye-NATO ilişkileri ve güvenlik konusunun dışına çıkarsa faydalı olmaz’’ denildi ve Kutan'ın 312 veya benzeri konuları gündeme getirmesinin önü kesildi.

  PARTİ KAPATILMASINA KARŞIYIM

  Dün Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrew Nicolas Duff ve Avusturyalı Sosyalist milletvekili Hannes Swoboda ile görüşen Kutan'ın, özellikle Swoboda ile yaptığı görüşmesinde ilginç polemik yaşandı. Hannes Swoboda şöyle konuştu:

  ‘‘Laiklik AB'nin temel ilkelerinden biridir. Din özgürlüğü de temel bir haktır. Ancak bütün siyasi partiler laikliği kabul etmek zorundadır. Ben Fazilet Partisi'nin kapatılmasına karşıyım. Ama bu Fazilet Partisi'nin görüşlerini paylaştığım ya da desteklediğim için değil. Bir siyasi partinin kapatılmasını prensip olarak benimsemediğim için. Din hiçbir zaman siyasi amaç olarak kullanılmamalı.’’

  Kutan ise FP'nin kapatılması halinde daha radikal grupların güçleneceğini, FP'nin varlığının bir anlamda ülkeyi radikal güçlere karşı koruduğunu söyledi. Swoboda, Erbakan'ın mahkumiyeti ile ilgili bir görüş belirtmedi ancak, Recep Tayyip Erdoğan'e verilen cezayı eleştirerek, bir şiir nedeniyle mahkûmiyetin kabul edilemez olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı