Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa derin bir nefes aldı

  Celal Özcan /Berlin
  08 Mayıs 2017 - 16:19Son Güncelleme : 08 Mayıs 2017 - 16:20

  Fransa'da AB karşıtı Marine Le Pen'in cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesi, Avrupa yanlısı Emmanuel Macron'nun seçimi kazanması başta Almanya, tüm Avrupa'ya derin nefes aldırdı. Almanya Başbakanı Merkel, Macron'un kazanmasına en çok sevinen taraf oldu. Dışişleri Bakanı Gabriel, “Macron'a yardım etmeliyiz. Yoksa gelecek sefer gerçekten aşırılar kazanır” uyarısında bulundu.

  Fransa'da seçmenlerin AB'ye evet demesi, Avrupa'yı şimdilik rahatlattı. Ama aynı zamanda uyarıları da birlikte getirdi. Almanya Başbakanı Merkel, Macron'u telefonla arayıp tebrik etti ve kazanmasından dolayı duyduğu sevinci dile getirdi. Merkel, Fransa'ya daha sıkı bir işbirliği güvencesi verdi. Dışişleri Bakanı Gabriel, “Bu, Fransa için iyi bir gün. Aynı zamanda Avrupa ve Almanya için de iyi bir gün. Biz Almanlar Almanya Fransa yatırım fonu için şimdi birlikte çalışmalıyız. Dünya ihracat şampiyonluğunda biz en çok Avrupa iç pazarında kazandık. Bize bu yolu açan Fransa oldu” dedi. Cumhurbaşkanı seçilen Macron'a şimdi vaatlerini yerine getirmesi için yardım etmek gerektiğini vurgulayan Gabriel, “Yoksa gelecek sefer gerçekten Le Pen tehlikesi var” diye uyardı.

  ALMANYA SEVİNDİ AMA...

  Ana muhalefet Sol Parti de aşırı sağcı ve Avrupa karşıtı Le Pen'in kaybetmesini sevindirici bulduklarını, ancak çok sayıda seçmenin Le Pen'i seçmiş olmasının da alarm verici olduğunu belirtti. Macron'un kazanmasına Almanya sevindi ama, Macron Almanya'nın dış ticaret fazlalığını en çok eleştirenlerden. Almanya'nın Avrupa'daki ekonomik gücünü AB'nin gelecekte taşıyamayacağını, AB pazarında ihracat fazlalığı eşitsizliğinden Almanya'nın çok yararlandığını eleştiren Macron, ihracat ve ithalatta eşit denge kurulmasını istiyor. Macron ayrıca 19 Euro ülkesinin ortak bir bütçesi, parlamentosu ve ortak bir maliye bakanı olmasını talep ediyor. Almanya, Fransa'nın bu taleplerine onay vermezse, Macron'un başarısız kalacağı ve bu durumda aşırı sağcıların yükselişinin durdurulamayacağı tahmin ediliyor. Fransa'da Macron'un kaybetmesi ve gelecek seçimleri Le Pen'in kazanması durumunda ise AB'de İngiltere'yle başlayan çözülme sürecinin önünün alınamayacağı korkusu hâkim. Pazar günü Cumhurbaşkanlığı görevini devralacak olan Macron, ilk dış seyahatini Almanya'ya yapacağını ve Başbakan Merkel'le görüşeceğini açıkladı.

  Etiketler: ALMANYA , Angela Merkel , FRANSA
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı