Gündem Haberleri

  "Avrupa değerlerini yıpratan bir teklif"

  A.A.
  23.01.2012 - 12:56 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Fransa'da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini yasaklayan teklifi eleştirerek, Avrupa değerlerini yıpratan, ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir teklif olduğunu söyledi.

  Anadolu Ajansı'nın "Somali'de insan olmak" konulu fotoğraf sergisinin açılışını yapmak üzere Strasbourg'da Avrupa Konseyi'ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile bir araya geldi. Jagland'ın görüşmede Fransa'daki Ermeni teklifine ilişkin eleştirilerini dile getirdiği öğrenildi.

  Jagland, Fransa'da görüşülen yasa teklifinin Avrupa değerlerini yıpratan bir teklif olduğunu ve ifade özgürlüğünü kısıtladığını belirttikten sonra şöyle dedi:

  "Son derece üzüntü duyuyoruz. Konsey'in Avrupa'nın değerlerinin yıpratılmaması için girişimlerde bulunması gerekir. Fransa'da tartışılan konuyla ilgili her zaman söylediğim gibi, tarihi tarihçilere bırakmamız gerekir, siyasetçilerin tarihi tartışmasını doğru bulmuyorum. Özellikle Avrupa'da yükselen nefret söylemi ve yabancı düşmanlığıyla mücadele etmek bizlerin görevidir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı