"Avrupa dayanıklı bir güvenlik duvarı oluşturdu"

A.A
13.09.2012 - 09:27 | Son Güncelleme:

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde, ECB'nin bono alım miktarını sınırsız olarak açıklasa da, görüşlerin bankanın euro bölgesi ülkelerinden daha fazla bir taahhüde girmeyeceği yönünde olduğu belirtildi.

Bülten'e göre, Avrupa'daki son gelişmeler; Draghi'nin geçen hafta ECB'nin ikincil piyasalardan sınırsız bono alacağı yönündeki açıklamaları ve bugün Alman Anayasa Mahkemesinin ESM'ye katılmayı “koşullu” olarak onaylaması, Avrupa'nın, dayanıklı bir “güvenlik duvarı” oluşturduğunu gösteriyor. Ancak bu destek mekanizmasının hayata geçmesi bir kaç ay daha sürebilecek.

“İspanya ve İtalya'nın 2014 ortasına kadar olan finansman ihtiyacı karşılanacak"

Bültende, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Mahkeme, Almanya'nın ESM'e yapacağı katkının belirli koşullara bağlı olarak onaylanmasına karar verdi. Almanya'nın yükümlülüğü, Parlamento'nun alt kanadı onay vermeden 190 milyar Avro'luk sınırı aşamayacak. Almanya gibi diğer Avrupa ülkeleri de 500 milyar Avro'luk borçlanma kapasitesi olacak olan ESM fonuna katkıda bulunmaya başlayacak. Bu rakamın 100 milyar Avro'su zaten İspanya'ya söz verilmiş durumda. Geriye kalan 400 milyar Avro ise, ESM'ye kendinden bir önceki fon olan EFSF'in 148 milyar Avro borçlanma limitinin de üzerinde bir hareket alanı tanıyacak.
ECB'nin tam olarak ne kadar alım yapacağı bilinmese de, en son örneklere bakıldığında ECB, 2010 Mayıs ayında, Securities Market Programı (SMP) aracılığıyla 50 milyar Avro'luk Yunan bonolarını almıştı. Bu rakam, Yunanistan'ın o dönemki borçlarının yüzde 15'ine tekabül ediyor. Buna paralel olarak bakarsak, ECB'nin İspanya'dan 110 milyar, İtalya'dan ise 290 milyar Avro'luk bono alımı yapabileceği benzetmesini yapabiliriz.
ECB bono alım miktarını sınırsız olarak açıklasa da, görüşler bankanın Avro Bölgesi ülkelerinden daha fazla bir taahhüde girmeyeceği yönünde. Buna göre ülkelere sağlanacak toplam yardımın yükünün yüzde 50-50 ESM ve ECB üzerinde olacağı değerlendiriliyor. Dolayısıyla her iki kurumun (ESM/ECB) bono alma kapasitesinin toplamda 800 milyar Avro'yu bulması bekleniyor. Bu tutarın da İspanya ve İtalya'nın 2014'ün ortasına kadar olan finansman ihtiyaçlarını karşılayacağı değerlendiriliyor.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı