ANKARA HABERLERİ

Avrupa’dan kağıtsız hastane akreditasyonu

Hürriyet Haber
20.06.2013 - 00:00Son Güncelleme :

Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi, “Kağıtsız Hastane” olarak akredite edildi. Hastanede, işlem ve tıbbi süreçlerin tamamı CPOE kullanılarak yapılıyor ve veriler yapısal bir formatta saklanıyor.

Hürriyet Haber

Sağlık bilişimi fuarı olan HIMSS’in Avrupa ayağı, bu yıl İrlanda’nın Dublin kentinde düzenlendi. Etkinliğin ilk gününde, geçtiğimiz ay HIMSS Akreditasyon sürecini başarı ile bitiren Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi, HIMSS Analytics EMRAM Stage6 ile akredite edildi. Son durum ile birlikte, Avrupa’da HIMSS Stage6 akreditasyonuna sahip olan toplam 27, Stage7’de ise, iki hastane olduğu bildirildi.
Sağlık Bakanlığı e-Sağlık Daire Başkanı Dr. Ünal Hülür, yaptığı konuşmada Türkiye’deki sağlık sisteminin herkesin düşündüğünden çok daha ileride olduğunu ve Türkiye’deki tüm hastanelerin Stage6 ve Stage7 için büyük bir aday olduğunun altını çizdi.

DİJİTAL HASTANE

Değerlendirme sürecinde dış gözlemci olarak jüride yer alan Claus Duedal Pedersen da, “Hastanedeki sistemi ve otomasyonu gördüğümüzde gerçekten çok etkilendik, bu kadar başarılı olacağını beklemiyorduk fakat, gerçekten son derece iyi hazırlanmışlardı” dedi.
Süreci değerlendiren HIMSS Analytics Direktörü Uwe Buddrus ise, “Sağlık Bakanlığı’nın Ankara Gazi Mustafa Kemal Hastanesi’ni neden ‘Kağıtsız ve Dijital Hastane’ olarak adlandırdığını şimdi daha iyi anladık” diye konuştu.

KARAR DESTEK SİSTEMİ

En göze çarpan işlemin e-Reçete işlemi ile iPad’ler yardımıyla ilaç torbaları üzerlerindeki barkodlarla, hasta bileklerindeki barkodların eşleştirildiği Kapalı Devre İlaç Sistemi’nin olduğunu vurgulayan Buddrus, bunun Avrupa’daki en iyi uygulamalardan birisi olduğunu ifade etti. Uygulanmasına devam edilen fakat, şu an bile çok gelişmiş bir Karar Destek Sistemi’nin olduğunu belirten Buddrus, ilaç-ilaç, ilaç-gıda, ilaç-diet, ilaç-alerji gibi pek çok etkileşimlerin, sık kullanılan teşhis yardımlarının ve protokol destek sistemi ile pop-up’ların kullanılmakta olduğunu vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Avrupa’dan kağıtsız hastane akreditasyonu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Avrupa’dan kağıtsız hastane akreditasyonu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı