Gündem Haberleri

  Avrupa’dan düşünce özgürlüğü incelemesi

  Zeynel LÜLE
  31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin de 1949’dan beri üyesi olduğu 47 ülkeli Avrupa Konseyi, ifade ve düşünce özgürlüğü konusunda ‘sorunların’ yaşandığı hükmüne vardı ve Türkiye’ye bir temsilci göndermeye karar verdi.

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tnorbjorn Jagland, Türkiye’ye çok yakında bir temsilci gönderileceğini ve bu temsilcinin çeşitli incelemeler ve temaslarda bulunacağını açıkladı. Jagland, Avrupa Konseyi’nin temsilci olarak İsviçreli parlamenter Gerard Stoudmann’ın görevledirildiğini, 12 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerden hemen sonra Stoudman’ın Türkiye’ye hareket edeceğini duyurdu. İsviçreli temsilcinin Türkiye’de hükümet ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geleceği ve izlenimleriyle ilgili Strasbourg’a bir rapor sunacağı bildirildi.
  Başbakan Erdoğan’ın nisan ayında Strasbourg’a yaptığı ziyaret sırasında bu konu gündeme gelmiş, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’deki ifade ve düşünce özgürlüğü konusundaki endişelerini dile getirmesi üzerine Başbakan Türkiye’ye bir heyetin gönderilmesini önermişti. Jagland, Başbakan’ın bu önerisinin kabul edildiğini ve Türkiye’de incelemeler yapmak üzere bir temsilcinin belirlendiğini kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı