"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Avrupa’daki krizden bunaldı Türkiye’de iki günlük turu ‘Oh dünya varmış’ dedirtti

Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ’ın evlerinde Goldman Sachs Group Başkan Yardımcısı ve Goldman Sachs International CEO’su Michael Sherwood’u ağırladığı buluşmadayız.

Michael Sherwood’un yanında Goldman Sachs International Yönetim Kurulu Üyesi Dalınç Arıburnu, Yatırım Bankacılığı Bölümü Türkiye Başkanı Çağlayan Çetin ve Gelişmekte Olan Ülkeler Finansman Grubu Başkanı Halil Emecen de var.

Arzuhan Doğan Yalçındağ-Mehmet Ali Yalçındağ çiftinin konukları arasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray, sanatçı ve yönetmen Kutluğ Ataman yerini almış.

/images/100/0x0/55eab03bf018fbb8f8905f5b

Dalınç Arıburnu’na Sherwood’la İstanbul’da gerçekleştirdikleri iki günlük görüşme turundan izlenimlerini sordum:
- Michael Sherwood, İstanbul’a gelmeden önce Fransa’daydı. Avrupa’daki kriz hepimizi öylesine bunalttı ki, Sherwood İstanbul’a gelince, “Oh dünya varmış” dedi.
Sherwood, Suzan Sabancı Dinçer ve Arzuhan Doğan Yalçındağ’a Türk iş dünyasıyla yaptığı görüşmelerden şu izlenimi aktardı:
- Görüştüğümüz işadamlarının hemen hepsi geleceğe dönük çok iyimser görünüyor. Türkiye gerçekten de çok güzel bir başarı hikayesi yazdı. Sadece bazı bankacıları nispeten daha temkinli gördük.
Suzan Sabancı Dinçer, bu durumu normal karşılamak gerektiğini vurguladı:
- Biz bankacılar olarak her türlü olasılığı dikkate almak durumundayız. Daha muhafazakar davranırız.
Sherwood, Türkiye’den memnuniyetini dile getirdi:
- Türkiye bizim favori ülkelerimiz arasında yer alıyor.
Ardından Suzan Sabancı Dinçer’e Türk bankacılık sektöründe öne çıkanları sordu:
- Özel sektör bankaları arasında İş Bankası, Akbank, Garanti ve Yapı Kredi ilk sıralarda yer alıyor. Kamu bankaları da oldukça başarılı yönetiliyor.
- Rus Sberbank, Denizbank’ı alarak Türkiye’ye giriş yapıyor. Çok güçlü sermaye yapıları var. Sizler için güçlü rakip olacak gibi duruyor.
- Mevcut ortamda da ciddi rekabet yaşıyoruz.
- Akbank olarak Kuzey Irak’a gitmeyi, Türkiye’de banka satın almayı düşünüyor musunuz?
- Önceliğimiz organik büyüme. Irak, Türkiye’nin önde gelen ticaret partnerleri arasına girdi. Ancak, orada bankacılık yapman konusunda karar vermek için henüz erken.

Michael Sherwood, Suzan Sabancı Dinçer’le konuşurken Dalınç Arıburnu’nun bana aktardığı izlenimi bizzat yineledi:
- İngiltere ekonomisi sıkıntılı. Avrupa’daki kriz ortamında iş yapmanın güçlüğü ortada. İstanbul’a gelmeden önce birkaç gün Fransa’da görüşmeler yaptım. İstanbul’a gelince açıkçası rahat nefes alacağım ortam buldum.
Goldman Sachs’ın geçen yıl açıkladığı 2050 raporunda Türkiye’nin yükselişine dönük saptamalar dikkat çekmişti:
- Türkiye, 2043 yılında ekonomisiyle Fransa ve Almanya’yı geçecek. 2050’de İngiltere’nin ardından Avrupa’nın ikinci büyük ekonomisi olacak. Dünyada da 7’nci büyük ekonomi konumuna ulaşacak. Japonya, Türkiye’nin gerisinde kalacak.
Goldman Sachs, 2008’de başlayıp, etkisini şimdilerde Avrupa’da ağırlıklı sürdüren kriz ortamında güçlü kalmayı başarabilen bir finans grubu olarak öne çıkıyor.
Bu grubun güçlü isimlerinden Michael Sherwood’un, Türkiye’de iki günlük görüşme turu sonrasında, “Oh dünya varmış” demesi, uluslararası piyasalara önemli mesaj anlamına geliyor...

Yeni TTK hiç değişmeden devreye girse iyi olurdu

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’e yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 109 maddesi değiştirilerek yürürlüğe girmesiyle iligili değerlendirmesini sordum:
- Bence değişmesi iyi olmadı. Değişmeden yürürlüğe girmeliydi. O zaman Türkiye bir eşik atlardı.
- Üyeleriniz arasında değişmesine sevinen yok mu?
- Yeni TTK’nın değişmemiş hali, kayıtdışı ekonomiyi azaltma açısından önemli uygulamalar içeriyordu. Şimdi o yönü zayıfladı. Orta ölçekli şirket konumunda olan üyelerimizden değişikliğe sevinenler elbette var. Ancak, TÜSİAD’ın üyelerinin ağırlıklı bir bölümü değişiklikten yana değildi.

Kısa vadede sorun görünmüyor, büyük yatırım gelmesi önemli

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’e Goldman Sachs Başkan Yardımcısı ve Goldman Sachs International CEO’su Michael Sherwood’un Türk iş dünyasıyla yaptığı görüşmelerden aldığı izlenimi anımsattım:
- Sherwood, Türk iş dünyasından genelde çok olumlu izlenim almış.
- Biz de kısa vadede önemli bir sorun görmüyoruz. Ancak, Türkiye’nin artık sıfırdan büyük yatırımlar çekebilmesi gerekiyor.
- Bunun için ne yapılmalı?
- Hukuk reformu çok önemli...
Haksızlık etmemek için şu noktanın altını çizdi:
- Aslında Türkiye’de yatırım ortamı eskiye göre çok iyileşti. Bu haliyle de aslından büyük yatırımların gelmesi beklenir.
- Yeni teşvik paketini nasıl buldunuz?
- Çok iyi hazırlanmış... Olumlu etkisinin olacağını düşünüyorum.

TÜSİAD, kadın başkanlarla daha fazla ivme kazandı

ÜMİT Boyner, yanında oturan Goldman Sachs Group Başkan Yardımcısı ve Goldman Sachs International CEO’su Michael Sherwood’a TÜSİAD’da 2.5 yıldır başkanlık görevini yürüttüğünü anlatırken, karşısındaki Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı işaret etti:
- Benden önceki Başkan da Arzuhan’dı. 3 yıl da o görev yaptı.
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen araya girdi:
- TÜSİAD, kadın başkanlar döneminde daha fazla ivme kazandı...

Aeroports de Paris Abu Dabi’yi biliyordu

TAV Havalimanları Holding’in de ortağı olan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’a Abu Dabi’de kazandıkları 3 milyar dolarlık terminal ihalesini sordum:
- TAV İnşaat’ın bu ihaleyi kazanmasında yeni Fransız büyük ortağınız Aeroports de Paris’nin bir etkisi var mı?
- Biz ortaklık görüşmelerine başladığımızda Abu Dabi’deki ihalede ilk sırada olduğumuz biliyorduk. Onlar da ihaleyi almaya çok yakın olduğumuzun farkındaydı.
Şu önemli ayrıntının altını çizdi:
- Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Abu Dabi ziyareti sırasında bize bu ihale konusunda destek verdi.
Sonra ihale kazanmaktan çok finansman sorununu çözmenin önemine değindi:
- Bu ortamda kaynak bulmak kolay değil. Medine Havalimanı’nın finansmanını çözdük. Bu konuda da imzayı attık.
Hamdi Akın’a ortakları arasında bulunduğu İDO’ya yönelen tepkileri anımsattım:
- Orada atılan adımların imajımızı zedelediğinin farkındayız.

 

X