Avrupa’daki fabrikaların yüzde 58’inde zarar büyük

Emre ÖZPEYNİRCİ
24.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Otomotiv Avrupa genelinde yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerin arasında yer alıyor.

Yaklaşık beş senedir binek araç satışları yıldan yıla düşüş yaşarken bölgedeki istihdama büyük katkısı olan otomotiv fabrikaları işçi sendikalarının yasal girişimleri ve devlet destekleri sayesinde verimsiz de olsa üretime devam ediyor. Avrupa’daki kârlılığı düşük fabrikalar üreticilerin yaşadığı en büyük sıkıntılar arasında yer alsa da bölgede az verimle üretim yapan fabrikaların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de ise otomotiv fabrikaları verimli ve kârlı    çalışmasıyla dikkat çekiyor.

YÜZDE 58’İ VERİMSİZ

Yapılan araştırmalar Avrupa’da yer alan en büyük 100 fabrikadan 58’inin yüzde 75’in altında verimlilikle operasyonlarını sürdürdüğünü söylüyor. Bu oran fabrikaların zarar etmeye başladığı kırmızı çizginin altında yer alırken bir fabrikanın kârlılığını sürdürebilmesi için verimliliğini yüzde 90’ın üzerinde tutması gerekiyor. Otomotiv endüstrisini en çok endişelendiren sorunlardan biri satışlardaki düşüşler. Uzmanlar 2016’ya kadar otosatışlarında bir yükselme öngöremezken satışların normal seviyelere gelmesinin bile verimsiz fabrikaların yarattığı zararın önüne geçmeye yetmeyeceği belirtiliyor. General Motors ve Chrysler olmak üzere Detroit’in devleri işten çıkarmalar ve verimsiz fabrikaların kapatılmasını içeren kesinti programları ile kârlılıklarını korumayı başarmışlardı. Ancak Avrupa’daki güçlü sendikal yapı ve işçi haklarını koruyan yasalar üreticilerin bu tarz önlemler almalarını engelliyor.

Fransa’da yüzde 35 verim var

YÜZDE 15 hissesi Fransız devletinin elinde bulunan Renault’un Fransa Douai ve Sandouville’de bulunan fabrikaları yüzde 35  civarında verimle, ülkedeki diğer üç fabrikası da yine yüzde 75’in altında verimlilikle üretim yapıyor. Sendikal haklar Fransa yasaları dahilinde  Renault kesinti planları dahilinde bu fabrikalara müdahale edemiyor. GM’e bağlı Opel’in Almanya’da zarar eden 6 adet fabrikası bulunurken sendikalar ve Alman hükumeti ile yapılan anlaşmalar sonucunda bunlardan sadece Bochum’da bulunan tesisin üretimini 2016’ya kadar kademeli olarak durduracak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı