Gündem Haberleri

  Avrupa’daki borç krizi korkusu emtiayı vurdu

  Bloomberg
  20.05.2010 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Avrupa’daki borç krizinin daha da kötüye gideceği ve kıtadaki ekonomik iyileşmeyi etkileyip, emtiaya olan talebi azaltacağı korkusu, ham petrol fiyatlarını son yedi ayın en düşük seviyesine çekti, bakır ve çinko fiyatlarında düşüşler görüldü.

  Petrolün varil fiyatı peş peşe yedinci gününde de değer kaybı yaşadı ve 67,90 dolara geriledi. Bu, Eylül ayından bu yana görülen en düşük rakam olsa da petrol geçen toplam yüzde 16’lık bir değer kaybı yaşadı. 

   

  Diğer yandan, bakır fiyatlarında da yüzde 1.7’lik düşüş görüldü ve kıymetli metalin ton fiyatı 6 bin 580 dolara geriledi. Asya’daki işlemlerde bugün Çinkonun ton fiyatı yüzde 2.3’lük düşüşle 1,895 dolara geriledi.

   

  Endişeler altını da vurdu. Yatırımcıların ellerindeki altınları şu anda yüksek olan fiyatlardan dolayı satmaya başlamasından sonra, kıymetli madenin fiyatında yüzde 1.2’lik bir düşüş görüldü.

   

  Bugün euro dolar karşısında son dört yılın yeni en düşük seviyesine gerilerken, Asya borsalarında da büyük düşüşler görüldü. MSCI Asya Pasifik Endeksi son üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüşte, Almanya’nın çıplak açığa satışlara yasak getirmesinin büyük payı olduğu belirtildi.

   

  ABD merkezli danışmanlık şirketi Sander Capital Advisors’ın yatırım danışmanlarından Mike Sander, “Şu anda petrol fiyatları uzun süreli bir düşüş eğilimine girmiş gibi görünüyor. Euro düşmeye devam ettiği sürece, petrol fiyatlarında savunmacı bir eğilim göreceğiz” diye konuştu.

   

  Haziran dağıtımlı ham petrolün varil fiyatı Asya’daki işlemlerde, yaklaşık 1.51 dolar gerileyerek, 68.19 dolardan işlem görmeye başladı.

   

  Üç ay vadeli bakırın ton fiyatı ise yüzde 3.4’lük gerileme ile 6,470 dolara düştü. Bakırın geçen ay toplam yüzde 15 oranında geriledi.     

   

  KISA VADELİ SERT YÜKSELİŞLER OLABİLİR

   

  Şanghay merkezli araştırma şirketi Xiangyu Futures Co.’nun analistlerinden Zhu Mingyuan, “Bazı kıymetli metallerin fiyatlarında kısa vadeli sıçramalar yaşanabilir ancak büyük çaplı düşüş eğiliminin uzun bir süre devam etmesini bekliyoruz” dedi.

   

  Konut inşaatı için dünyanın en büyük metal kullanıcılarından biri olan Çin’de, gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluğunda da emtia fiyatlarını etkilemesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı