Avrupa’da ‘şirket avı’na çıkana özel destek gelecek

Turan YILMAZ / NEW YORK
20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.05.2010 - 11:24

Almanya ve Fransa başta olmak Avrupa’da çok sayıda şirketin el değiştireceğini dikkate alan hükümet, Türk özel sektörünün Avrupa’dan ‘şirket alımı’na teşvik getirmeye hazırlanıyor. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun gündemine de getireceği proje kapsamında Avrupa’daki şirketleri mercek altına aldıklarını söyledi.

HÜKÜMET, önümüzdeki 6 yıl içinde el değiştirmesi beklenen Avrupalı şirketlerin peşine düştü. Sadece Almanya’da 354 binden, Fransa’da da 600 binin üzerinde şirketin el değiştireceğini dikkate alan hükümet, Türk özel sektörünün Avrupa’daki “şirket avı”na teşvik getirmeye hazırlanıyor. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bakanlığının üzerinde çalıştığı ve önümüzdeki günlerde Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun gündemine de getireceği projeyi, New York’tan Washington’a trenle geçerken gazetecilere şöyle anlattı:

Niye biz almayalım?

AB Komisyonu raporuna göre önümüzdeki 6 yılda Avrupa’daki şirketlerin üçte biri el değiştirecek. Buna göre Almanya’da 354 binin, Fransa’da da 600 binin üzerinde şirket el değiştirecek. Avrupa’da bu şirketlerin büyük bölümü aile şirketi. Çünkü birçok şirketin, işi devredecek ikinci nesli bulunmuyor. Öyle ya da böyle bir şirketler birilerinin eline geçecek. Bunları niye biz almayalım?

Şirket avı dev pazar

Dünyada şirket birleşmeleri ve el değiştirmeleri çok büyük bir pazar oluşturuyor. Örneğin, 2007 yılında bu rakam 1 trilyon doları aştı. 2008’de 673 milyar dolar olurken, 2009’un ilk 6 ayında bu rakam 123 milyar dolar oldu. Yine 2008’de sadece AB üyesi ülkelerde bu rakam 302.8 milyar dolara ulaştı. 2008 yılında dünyada birleşen ya da el değiştiren toplam şirket sayısı 673 bin 214 oldu. Bunların yüzde 45’i de AB’li firmalar tarafından gerçekleştirildi.

MR’ını çekiyoruz

Şimdi biz Avrupa’da hangi ülkede, hangi sektörlerde şirketler el değiştirecek bununla ilgili kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Biz bu şirketlerin marka değerleri ve ve dağıtım kanallarından Türk firmalarının yararlanmasını istiyoruz. Yeni ihracat stratejimizde bu konu da çok önemli yer tutuyor. Bununla ayrıca Türk firmaları içinde farkındalık yaratmak istiyoruz.

Model araştırması

Şirket alımları ve ortaklıkları konusunda büyük deneyimi olan Çin, Hindistan, Malezya gibi örnekleri inceliyoruz. Onlar ne yapmış, ne yapıyor bakıyoruz. Yabancı şirketlerin alımı ya da ortaklıklar konusunda Türk şirketlerine danışmanlık başta olmak üzere gerekli destekleri de vereceğiz. Bu konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na götüreceğim. Verilmesi destekleri orada beraberce tartışıp belirleyeceğiz. Vergi, SSK primi, kredi desteği gibi teşvikler olabilir.

‘Model ortak’a eyalet eyalet ihracat markajı

TÜRKİYE, ihracatta yeni hedef seçtiği “Model Ortak” ABD’yi, eyalet eyalet yakın markaja aldı. ABD’nin ihracat potansiyeli yüksek 6 eyaleti New York, California, Teksas, Georgia, Florida ve İllinois’i yakın takibe alarak, buralara Türkiye’den nelerin satılabileceğini saptayan hükümet, Türk işadamlarını yönlendirmek için kolları sıvadı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “ABD’ye ihracatımız 3.2 milyar dolar. Bu rakamla Bangladeş’ten bile geride geliyoruz” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı