Dünya Haberleri

DÜNYA

  Avrupa’da Charlie travması

  Güven ÖZALP/PARİS
  10 Ocak 2015 - 22:53Son Güncelleme : 10 Ocak 2015 - 07:07

  PARİS’te gerçekleştirilen iki ölümcül saldırının ardından başkentin içinde ve dışında hemen hemen eşzamanlı olarak gerçekleştirilen rehin alma eylemleri Fransa’daki travmayı iyiden iyiye derinleştirirken işleyiş metotları oldukça benzeyen bu eylemlerin başka ülkelere yayılacağı yönündeki endişe iyiden iyiye artmış durumda.

  Brüksel’deki Yahudi Müzesi’ne yönelik saldırı, İngiltere’de bir askerin öldürülmesi ve Paris saldırıları Avrupa istihbarat birimlerini yeni bir tabloyla karşı karşıya bırakmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda sadece 11 Eylül türü saldırıları önlemeye odaklanan güvenlik birimleri şimdi farklı tehditlerle de daha yoğun şekilde mücadele etmek durumunda.
  İstihbarat uzmanlarına göre 11 Eylül tipi kapsamlı bir saldırı tehdidi hala geçerliliğini korusa da artık farklı bir mantıkla çalışan, “şehir gerillaları” olarak adlandırılabilecek ve güvenlik birimleriyle çatışmaya girmekten kaçınmayan, “ölmeyi tercih eden” hatta bunu provoke eden bir yaklaşım söz konusu.

  Eylemler yayılabilir

  İki gündür siren seslerinin eskisine oranla daha çok duyulduğu, her dakika bir polisle burun buruna gelinen, özel timlerin şehrin bir ucundan diğerine koşuşturup durduğu Paris’teki eylemlerin benzerlerinin diğer başkentlerde yaşanması riskinin en üst düzeyde olduğunu ne siyasiler ne de güvenlik uzmanları saklıyor. El Kaide ile IŞİD arasındaki liderlik yarışının da saldırı riskini artırıcı etki yarattığı belirtiliyor.
  Önceki gün sohbet ettiğimiz Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRİ) uzmanlarından Dorothee Schmid, Charlie Hebdo’ya yönelik saldırının etkisi için, “1968 kuşağında yarattığı ilk etki yas, daha genç kuşaklardaki etkisi ise korku oldu” demişti. Bu tespitin yerindeliğini Paris sokaklarında doğrulamak mümkün.
  Sadece Fransa’da bugünden yarına harekete geçerek benzer nitelikli eylemlerde bulunabilecek 1200 kişinin olduğunun tahmin edilmesi, Charlie Hebdo saldırganlarının istihbarat birimlerinin tanıdığı, belli aralıklarla izlediği, ABD’nin uçuş yasağı listesinde yer alan isimler olmasına rağmen saldırıyı gerçekleştirebilmiş olmaları da bu korkuyu meşru kılıyor.
  Paris’te yaşananlar AB’yi de harekete geçirdi. Terörle mücadele pazar günü içişleri bakanları, 19 Ocak’ta dışişleri bakanları, 12 Şubat’ta ise liderler düzeyinde ele alınacak.

  Avrupa’da Charlie travmasıO ODADAN SAĞ ÇIKTI: GÖRDÜKLERİMİ ANLATMAM MÜMKÜN DEĞİL

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı