Dünya Haberleri

  Avrupa’da aşırı sağ cesaretlendi

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSVİÇRE
  * Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, hükümetinin referandumda camilere minare yasağına destek çıkmasından büyük kaygı duyduğunu söyledi. Provokasyon riskinin aşırılığı alevlendirdiğini söyleyen Rey, kararın İsviçre’nin dış politikasını değiştirmeyeceğini, Müslüman ülkelerle iyi ilişkilerin sürdüreceğini belirtti.
  * Halk Partisi ise, mahkemelerin bu yasağı din özgürlüğünü güvence altına alan uluslararası sözleşmelere dayanarak kaldırması durumunda, İsviçre’nin bu anlaşmalardan çekilmesi gerektiğini savundu. Halk Partisi başkan yardımcısı Christoph Blocher de, burkaya da el atacaklarını söyledi.

  BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
  * Minare yasağını yerinde incelemek üzere bir komiseri İsviçre’ye gönderme kararı alan BM’nin İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, söz konusu yasağın ayrımcılık olduğunu savundu.
  * Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu, İsviçre’de minare yasağını din hürriyetine saldırı olarak nitelendirdi.

  AVUSTURYA
  * Aşırı sağcı partiler FPÖ ve BZÖ minare yasağına destek verdiklerini ve aynı uygulamanın Avusturya’da da derhal başlatılmasını savundu.

  İTALYA
  * Merkez sağ koalisyonun ortaklarından Kuzey Birliği Partisi’nin bazı üyeleri, İsviçre’deki referandumu sevinçle karşılayıp İtalyan bayrağına haç simgesi yerleştirme önerisinde bulundular.
  * Milano Belediye Başkanı Letizzia Moratti de, kentte minare için referandum yapılmasını istedi.

  ALMANYA
  * Köln başta olmak üzere, Kuzey Ren Westfalya eyaleti kentlerinde faaliyet gösteren aşırı sağcı Pro-Köln grubu, minare yasağını sevinçle karşıladı.
  * Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth da referandumu sert bir dille eleştirerek, “Bu oylamayla din özgürlüğü ayaklar altında alınıyor” dedi.
  * Sosyal Demokrat Partili iç politika uzmanı Sebastian Edathy, referandum sonucunu “İsviçre’nin kara günü” olarak değerlendirdi.

  HOLLANDA
  * İslam ve yabancı karşıtı tutumuyla tanınan Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders, Hollanda’da da minarelerin yasaklanması için referandum istedi.

  ABD
  * Kongre Helsinki Komisyonu, İsviçre’de minare yapımının yasaklanmasının endişe verici olduğunu belirtti, referandum sonucunun mah- kemelerince bozulmasını beklentilerini dile getirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı