Dünya Haberleri

  Avrupa Birliği sorunlara gömüldü

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği'nin Nice zirvesi, sancılı konularla dolu. AB ülkeleri kendi iç sorunlarını çözebilmek için tarihinde ilk kez zirve toplantılarını dört güne yaydılar. AB'nin 2004 yılında genişlemeye başlaması için çözümlemesi gereken konular ve mevcut durumu şöyle:

  AB KOMİSYONU

  AB ülkeleri komisyonda en az bir üye bulunduruyorlar. Toplam 20 üyesi bulunan komisyonda, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya iki üyeye sahip. AB'nin genişlemesinden önce komisyonda reform yapılması öngörülüyor. Büyük ülkeler komisyondaki temsilcilerinin sayısını artırmak, küçük ülkeler ise mutlaka üye bulundurmak istiyorlar.

  OY DAĞILIMI

  Genişleme sonrası Türkiye ve Polonya dışında diğer adaylar ‘küçük ülkeler’ sınıflandırılması içinde olacak. AB'nin genişlemesiyle 28 ülke haline gelecek olan kurumda kararların dengeli alınabilmesi ve Avrupa nüfusunun eğilimine yansıması için oy dağılımının gözden geçirilmesi gerekiyor.

  VETO KALKACAK

  AB'nin 28 veya daha fazla ülke sayısına ulaşması halinde karar mekanizmasının tıkanma ihtimalini göz önüne alan ülkeler, çoğu kararların oy çoğunluğuyla alınmasını öngörüyorlar. Türkiye'ye yönelik mali yardımların Yunanistan tarafından veto edilmesi gibi durumları ortadan kaldıracak olan bu sistem, AB sürecinin önünü açmayı öngörüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı