TRABZON HABERLERİ

'Avrupa Birliği’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' konulu toplantı yapıldı

DHA
28.04.2016 - 10:26Son Güncelleme :
DHA

TRABZON (DHA) - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) AB Bilgi Merkezi’nin, ‘AB Sohbetleri’ başlıklı oturumlar dizisi kapsamında, “Avrupa Birliği’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konulu toplantı gerçekleştirildi.

Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği (KEBSED) lokalinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Nurper Gürdal, Avrupa Birliği sürecinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması noktasında çok önemli bir işlevi olduğunu kaydetti. Trabzon’daki kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kadın sorunları üzerine çalışma yapan uzmanların ve aktivistlerin katıldığı toplantıda, Avrupa’da toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalardan örnekler verildi, Trabzon’da bu alanda yaşanan sorunlar ele alındı.

Toplantının açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz, Avrupa Birliği’nin çok önem verdiği, “Toplumsal cinsiyet eşitliği” konusunda çok ciddi adımlar atıldığını ve farkındalık yaratılmaya çalışıldığını anlattı, Trabzon AB Bilgi Merkezi’nin de yıllardan bu yana bu alanda önemli çalışmalar yaptığını kaydetti.

Daha sonra söz alan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Nurper Gürdal da, Avrupa’da ideal noktaya ulaşılamasa da toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda çok önemli adımlar atıldığını söyledi. Ülkemizde de, AB sürecinde bu noktadaki eksiklerini giderebilmek için çalışmalar yapıldığını hatırlatan Gürdal, bu çalışmalara karşın yaşanan olumsuzluklara da işaret etti ve toplumun tüm kesimlerinin bu alanda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Gürdal’ın sunumunun ardından katılımcılar, Avrupa, Türkiye ve Trabzon’da yaşanan toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki eksikliklere dikkat çekerek neler yapılması gerektiğini tartıştılar, kadın konusunda çalışma yürüten tüm kurum ve kişilerin daha iyi bir koordinasyonla ortak çalışmalar yürütebilmeleri gerektiğine işaret ettiler.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden 'Avrupa Birliği’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' konulu toplantı yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2016 tarihinde saat 10 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Avrupa Birliği’nde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' konulu toplantı yapıldı haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:18
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı