ANKARA HABERLERİ

Avrupa Birliği kanalizasyon hakkını da sorgulamalı

Hürriyet Haber
29 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2008 - 21:21

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç’a mektubumuzdur: Bizler (Swissotel’e komşu) Çankaya, Yıldızevler 25. Sokak’taki Görkem ve Yeşilvadi Sitesi sakinleriyiz. Bilindiği gibi sokağımızda kanalizasyon altyapı çalışmaları yapılıyor. Bu külfetli gayretleriniz için teşekkür ederiz, ancak bu çalışmalarla ilgili bazı gözlemlerimizi arzetmek isteriz:

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

1- Müteahhitin taşaronu son derece yavaş çalışıyor. Uzun süredir sokakların şantiye haline gelmiş olması sonucu ortaya çıkan gürültü, toz ve çamur nedeniyle çevre sakinleri ciddi mağdur oluyor. Örneğin bir aydır yapılan çalışma sonucu sadece 50 metrelik boru döşenebildi. İşçiler vakitlerinin çoğunu ya gezinerek ya da bahçemizdeki çimlerin üzerinde yaktıkları ateşte çay demleyerek vakit öldürüyor.

2- İstihdam edilen personelin vasıfsız olması nedeniyle borular gelişi-güzel ve hatalı döşenmiyor. Şöyle ki, nakliye sırasında zaten ağızları kırılmış olarak inşaat sahasına getirilen beton borular hatalı döşeme nedeniyle ek yerleri 5-10 cm. açık kalmakta ve bu açıklıklar gelişi-güzel harç ile kapatılmaktadir. Böylece borulardaki lastik contaların da hiçbir yararı olmamaktadır. Sonuç olarak bu borular sürekli kaçak yapacağı için lağım ve yağmur sularının toprağa karışması kaçınılmaz olacaktır. Şiddetli yağmur durumunda da borular taşarak patlaklara sebep olacaktır. Buna ilaveten açık kalan ek yerlerinden borularin içine dolan taş ve toprak nedeniyle sistemde tıkanmalar ortaya çıkacaktır. Tüm bu hatalar nedeniyle en çok 2 yıl sonra tamir için sokakların tekrar kazılması gerekecektir. Bunun maliyeti de Belediye’ye ayrı bir yük getirecektir.

Ne yazık inşaat sahasında ASKİ’nin denetim elemanları bulunmamaktadır ve bu da taşarona özensiz ve kalitesiz iş yapma imkanı sağlamaktadır.

3- İnşaat nedeniyle bölgedeki konut sitelerinin otoparklarına giriş engellendiği için otopark sorunu yaşamaktayız. Bu yetmiyormuş gibi, kepçe ve kamyonlar geceleri sokakları işgal ettiği için evlerimize ulaşma imkanımız da kısıtlanmaktadır.

4- Gerek ağır vasıtaların gerekse beton boruların çarpması nedeniyle yeni yaptırdığımız kaldırım ve bordür taşlarımız tahrip edilmektedir.

Vasıfsız iş yapılması nedeniyle Belediye’yi ve taşaronun sorumsuz çalışma tarzı nedeniyle çevre sakinlerini mağdur eden bu altyapı faaliyetlerinin Sayın Genel Müdürlüğünüzün teknik elemanları tarafından denetlenmesi ve çalışmaların düzene sokulması hususunu arzeder, teşekkür ve saygılar sunarız.

Aysel İNAN

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Avrupa Birliği kanalizasyon hakkını da sorgulamalı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı