Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupa Birliği çıkış arıyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Futbolun kalitesi ve ekonomisindeki krizden, Bosman kararı uygulamalarını sorumlu tutan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 5 yıl sonra bu kararın iptali için harekete geçti.

Lüksemburg Yüksek Mahkemesi'nin 1995'te aldığı ‘‘Bosman Kararı’’ ile yabancı futbolculara verilen ‘‘serbest dolaşım’’ hakkı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerini krize soktu. Asya ve Afrika'da futbolun yıldızı yükselirken, Avrupa'da ‘‘ülke ekonomilerine yansıma’’ boyutunda yaşanan gerileme üzerine, AB Rekabet Komisyonu, UEFA ve FIFA'dan yardım istedi.

Futbolun kalitesi ve ekonomisindeki krizden, Bosman kararı uygulamalarını sorumlu tutan AB ülkeleri, 5 yıl sonra bu kararın iptali için harekete geçti. AB, FIFA ve UEFA ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, yabancı futbolcu sınırlamasını yeniden devreye sokmanın yollarını arıyor. AB, milli takımların kadro oluşturmakta zorlandığını, başarısızlıkları arttığını dile getirdi.

Altyapı kaynaklarının sekteye uğradığını, transferde yabancı futbolcuya yatırımların kulüplerin bütçesini sarstığını, liglerde yaş ortalaması yükseldiğini dile getiren AB, yeni yıldızların çıkmaması ve kalitenin düşmesinden ve yatırımcıların futboldan uzaklaşmasından yakındı. FIFA İcra Komitesi üyesi ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ise konuyla ilgili şunları söyledi:

‘‘Bosman kararı futbolun dibine koyulmuş dinamittir. Kararın alındığı günlerde AB ile diyalog dahi kuramıyorduk. AB Rekabet Komisyonu, konuşmayı bile reddediyordu. Bu karar, futbolu ve kendine özgü kurallarını bilmeyenlerin aldığı bir karardır. Kulüplerin özellikle genç nesile eğitim yatırımı yapmasını sağlayıcı önlemler çerçevesinde, yabancı kısıtlamanın şart olduğunu artık konuşabiliyoruz.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz