« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupa basketbolundan 24 santime evet

Avrupa basketbolunun NBA’e bir adım daha yaklaşma ihtimalini otoriteler Hürriyet’e yorumladı.Türk basketbolunun önde gelen isimlerinin büyük bölümü sahanın genişlemesini savunurken, Fenerbahçe kaptanı Ömer Onan yeni planlamaya karşı çıktı...

Çağrı DEVELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

EUROLEAGUE ve Avrupa’nın önde gelen liglerinde, bazı koç, hakem ve yöneticiler basketbolun seyredilirliğini artırmak adına sahanın enine genişletilmesini konuşuyor. Hürriyet, Türkiye’nin önemli basketbol simâlarıyla bu konuyu tartıştı. NBA’de saha uzunluğu 28 metre 65 santimetre iken, Avrupa basketbolunda bu uzunluk 28 metre. Genişlikte de çeşitli farklar mevcut. NBA’de saha genişliği 15 metre 24 santim, Avrupa’da ise 15 santim. Yani arada 24 santimlik bir fark var. Ve bu farkın çizgi temasına yol açtığına dair şikâyetler artıyor.

ÖMER ONAN: HİÇ BULAŞMAYALIM

- BENİM için sahanın 15 metreden 15 metre 24 santime yükselmesi hiç fark etmez. Oyunculara da avantaj sağlamaz. Bunlar güzelleştirme amaçlı yapılan çalışmalar. Bence Avrupa basketbolu, olduğu gibi kalmalı. Mücadeleci yapısını kaybetmemeli. Açıkçası ben NBA basketbolunun Amerika’da kalması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa oralara hiç bulaşmasın. Orada 82 maç şov içinde geçiyor. Yıldızlar üzerinden yürüyen bir yapı var. Sadece play-off’ta mücadeleci bir oyun seyrediyoruz.

ERGİN ATAMAN: DOĞRU BİR KARAR OLUR

 EĞER böyle bir çalışma şu anda varsa gayet olumlu olur. Bence olumlu mantıklı. Oyun alanının daha da büyümesi çizgi ihlallerini azaltır. Böyle bir kararın oyunu güzelleştireceğini düşünüyorum.

NEDİM KARAKAŞ: NBA’i HERKES ÇOK SEVİYOR

- ŞAHSEN olumlu olacağını düşünüyorum. Çizgilerin yakın olmasından dolayı top kayıpları yaşanıyor ve hücumlarda beklenmedik işler oluyor. Avrupa ve Türkiye’de NBA’i herkes çok seviyor. Eğer NBA kuralları getirilirse, çok daha keyifli bir basketbol izlenebilir.

MİRSAD TÜRKCAN: ZAMAN LAZIM

- BENCE pozitif olur. NBA modeli Türkiye’de ve Avrupa’da olabilir. Bire bir aynı olmaz ama yavaş yavaş başlanabilir. Çünkü zaman lazım. NBA gibi olamayız. Ama iyi bir çalışmayla yaklaşabiliriz. Avrupa basketbolunda şov kısmı yok. Örneğin Türkiye’de normal sezon çok kıran kırana ve sert geçiyor. İşin şov boyutunu düşünmek de lazım. Ben NBA’e gittiğimde farklılıklara hemen alışamamıştım. Tabii ki adapte oldum ama, zaman aldı. Bir yerden başlamak gerek, Avrupa basketboluna katkı sağlar.

Nelerin değişmesi bekleniyor?

- Sahanın enine doğru genişlemesi
- Teknik faul kuralının hafifletilmesi
- Teknolojiden yararlanarak hakemlerin hatasının en aza indirilmesi
- Topla yürüme ihlalinin hakemlerin daha toleranslı davranması
- Alçak post savunmasında kolay düdük çalınmaması.


Bunları da Beğenebilirsiniz