Avrupa anlaşma konusunda iyimser

Güven ÖZALP / BRÜKSEL
10.07.2015 - 22:32 | Son Güncelleme:

YUNANİSTAN Başbakanı Aleksis Çipras, önerilerini Euro Bölgesi’nde kalmayı sağlayacak ve kreditörlerin taleplerini karşılayacak biçimde şekillendirmeye başladı.

Bunda da en önemli etkinin AB’nin “ya uzlaş, ya çık” mesajı vermesi olduğu belirtildi.
Şu ana kadar Yunanistan’la yürütülen tüm müzakerelerde olumsuz ve katı tavrıyla dikkat çeken Almanya’dan gelen pakete ilişkin ilk mesajlarda “Bugün ve yarın yapılacak toplantıların her türlü opsiyona açık olduğu” vurgusu yapıldı. Bu da olası bir anlaşmaya yönelik ihtiyatlı bir iyimserlik oluşması sonucunu doğurdu. Berlin klasik bir “saç tıraşı” konusundaki muhalif tavrını ise koruyor. Şu ana kadar olumsuz mesaj veren Avusturya’dan da önerilerin olası bir anlaşma için şans yaratabileceği mesajı geldi.

Çipras’ın önerilerine en önemli destek ise Fransa ve İtalya’dan geldi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalmak için kararlılık gösterdiğini belirterek önerileri, “ciddi ve inanılır” olarak tanımladı. İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, “Bir anlaşma olacağı konusunda daha iyimser olduğunu” söyledi.

Yunanistan’ın önerileri AB Komisyonu, AB maliye ve ekonomi bakanlarından oluşan Eurogroup, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’na (IMF) sunmasının ardından teknik heyetler düzeyinde detaylı bir değerlendirme ve hesaplama süreci başlatıldı. Teknik heyetler çalışmalarını sürdürürken AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, ECB Başkanı Mario Draghi ve IMF Başkanı Christine Lagarde ile telekonferans aracılığıyla görüştü.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı