Dünya Haberleri

  Avrupa Anayasası'nda değişiklik için olumlu adım

  Hürriyet Haber
  19.10.2007 - 07:23 | Son Güncelleme:

  AB liderleri, Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen AB devlet ve hükümet başkanları zirvesinde, Avrupa Anayasası'nı değiştirmeye izin verecek reform anlaşması taslağı üzerinde uzlaşmaya varılmasından memnun olduklarını ifade ettiler.

  AB Dönem Başkanı Portekiz'in Başbakanı Jose Socrates, “Avrupa'nın anayasa krizinden çıktığını ve gelecekteki zorluklarla karşılaşmaya hazır olduklarını belirterek “AB'nin geleceği güvenle bakabileceğini” söyledi.

  Geç saatlere kadar süren toplantıda varılan anlaşmayı büyük başarı olarak nitelendiren Almanya Başbakanı Angela Merkel de, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Başardık” ifadesini kullandı.

  Almanya Dışişleri Bakanı Franz-Walter Steinmeier de, reform tasarısının onaylanmasıyla, AB'nin, Fransa ve Hollanda'da 2005'teki referandumlarda anayasının reddedilmesiyle ortaya çıkan depresyonu atlattığı yorumunda bulundu.

  Anlaşma metnindeki bazı yeni oylama düzenlemelerine karşı çıkan Polonya'nın Devlet Başkanı Lech Kaczynski, tüm istediklerini elde ettiklerini söyledi. Kaczynski, “Bu işi arkamızda bıraktığımızdan dolayı mutluyum” dedi.

  250 sayfalık anlaşma, metindeki bazı yeni oylama düzenlemelerine karşı çıkan Polonya ve İtalya'nın geç saatlerde ikna edilmesinden sonra onaylanmıştı.

  AB komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, anlaşmadan memnun olduğunu ve anlaşmayla Avrupa'nın eylem kapasitesine sahip olacağını belirtti.

  AB'nin daha iyi çalışmasını sağlamayı amaçlayan bu yeni anlaşmayla, dış politikada tek seslilik için, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi atanması, AB başkanlık süresinin uzatılması ve daha demokratik bir karar verme sistemine kavuşulması planlanıyordu.

  Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için 27 ülke tarafından imzalanması ve onaylanması gerekiyor. Bu sürecin 2008 sonuna kadar sürmesi bekleniyor. AB yetkilileri, anlaşmanın 1 Ocak 2009'dan ya da 2009 sonbaharından önce yürürlüğe gireceğini umuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı