« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrupa 3'üncüsü olduğunu 3 ay sonra öğrendi

Avrupa Halter Şampiyonası'nda silkmede 4. olan milli halterci Semih Yağcı, dopingli olduğu belirlenen Arnavut şampiyonun diskalifiye edilmesiyle 3'üncülüğe yükseldi.

A.A:
SON GÜNCELLEME
Nisan ayında Antalya Kepez Spor Salonu'nda düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nda Türkiye'yi 77 kiloda temsil eden Yağcı, silkmede 186 kilo kaldırarak, yarışmayı 4. sırada tamamladı. Aynı yarışmada birinci olan Arnavut sporcu Erkand Qerimaj'in doping yaptığının tespit edildiğini yarışmadan 3 ay sonra Polonya Halter Federasyonu'nun internet sitesinden öğrenen Yağcı, durumu Türkiye Halter Federasyonu yetkililerine bildirdi.

Türkiye Halter Federasyonu'nun girişimiyle Yağcı'nın yeni derecesi, Avrupa Halter Federasyonu'nca da teyit edildi.

Yağcı, AA muhabirine şampiyonada kürsüye çıkamamanın buruk mutluluğunu yaşadığını, şampiyonanın Türkiye'de yapılmasının kendisi için büyük bir avantaj olduğunu söyledi.

Yarışmaya 3 gün kala fazla kilolarının sorun teşkil ettiğini, kilolarını eritebilmek için ağır bir çalışma yaptığını anlatan Yağcı, “Yarışmaya 1 gün kala 2 kilo fazlam kaldı. Bu kiloyu eritmek için de tüm gün saunaya girmek zorunda kaldım. Tüm gün 120 derece sıcaklıkta kalmak beni çok yordu. O gün 2,5 kilo verdim ve bu da beni yarışmada çok zorladı. İstediğim dereceleri yapamadım ve 4. oldum” diye konuştu.

"Yanlışlıkla 3. olduğumu öğrendim"

Yağcı, yarışmanın ardından Polonya Halter Federasyonu'nun internet sitesine girdiğini ifade ederek, yarıştığı kategoride şampiyon olan Arnavut sporcunun dopingli çıktığını öğrendiğini bildirdi.

Aynı internet sitesinde kendisinin de 3'üncü sıraya yükseldiğini öğrendiğini belirten Yağcı, “Daha sonra durumu yetkililere bildirdim. Bu şekilde federasyonumuza konuyu intikal ettirdik. Tesadüfen tam görüşme yaptığımız sırada başkanımız Hasan Akkuş da federasyon binasındaymış. O, gereken yerlere faks geçti. 15 dakika sonra da Avrupa 3'üncüsü olduğumu teyit eden belge Avrupa Halter Federasyonu'ndan geldi” ifadelerini kullandı.

Yağcı, hak etmesine rağmen ay yıldızlı bayrağı dalgalandıramadığını belirterek, şöyle devam etti:
“Bugün gerekli yazılar geldi, işlemlerimi yaptım. Dereceye giremediğim şampiyonayı 3 ay sonra 3. tamamladım, gerçekten mutluyum ama biraz buruk mutluluk... Şampiyonluk istiyordum, olmadı. En azından 3. olup kürsüde bayrağımızı dalgalandırmak isterdim, onu başardım fakat yarışmalardan sonra başardım. Çok şaşırdım gerçekten, beklemediğim bir başarı kazandım, piyango gibi bir durum bu. Bunun yanı sıra eğer 188 kiloyu kaldırabilseydim şu anda şampiyon olacaktım. Bu da sevincimi buruk hale getiriyor. Buna da şükür, artık diğer yarışmalarda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.”

“Beklemediğimiz bir anda 3'üncülük derecesi elde ettik”

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Hasan Akkuş da Yağcı'nın kürsüye çıkmayı hak ettiğini fakat o coşkuyu yaşayamadığını anlattı.

Akkuş, halterde doping olaylarının yaşanabileceğine işaret ederek, “Arnavutluk tarafı açısından üzücü fakat bizim açımızdan da çok güzel bir gelişme. Beklemediğimiz bir anda 3'üncülük derecesi elde ettik. Tabii böyle şeyler bazen olabiliyor. Çünkü yarışmaların ardından yapılan doping kontrollerinin ardından bunlar yaşanabiliyor. Semih, kürsüye çıkıp bayrağımızın dalgalandırılmasını hak etti fakat o coşkuyu yaşayamadı. Şampiyona ülkemizde olmuştu, bu da ayrı bir burukluk veriyor insana. Ama bu da iyi bizim için. Bundan sonraki turnuvalarda sıcağı sıcağına madalya mutluluğunu yaşamayı diliyorum sporcularıma” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler