« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrasya Maratonu'nda rüya ödüller

29. Avrasya Maratonu, katılımcılarına tarihinin en büyük ödüllerini dağıtmaya hazırlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Her yıl binlerce sporcunun katılımıyla gerçekleşen ve bu yıl 29. kez düzenlenecek olan Avrasya Maratonu, Binbir Gece Masaları'ndan esinlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dağıtacağı para ödülleriyle ayrı bir renk kazanıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, “Binbir gece masallarından esinlenerek atletlerimize binbir adet bin dolar, toplamda da 1 milyon bin dolar vereceğiz” şeklindeki açıklamasının ardından, dünyada en çok ödül dağıtan maratonlar arasında ilk sıraya yerleşen Avrasya Maratonu'nda dağıtılan ödülün geçen yıla oranla iki katına yükseldiği belirtildi.

Genel tasnifin dışında, Balkan, engelliler ve 15 kilometre maraton tasniflerinin de yapılacağı Avrasya Maratonu'nda, birinci sporcuya 60 bin, dünya rekoruna ise 100 bin dolar para ödülü verilecek.

TÜRK ATLETLERE PİYANGO

Türk atletlere, maratonda dereceye girmeleri halinde alacakları ekstra para ödülleriyle adeta piyango vuracak.
Ödül yönetmeliğine göre, podyuma çıkmasa da Türk atletlerin birincisi 20 bin dolar para ödülü kazanırken, ilk üç dereceye girmeleri halinde alacakları ödül ikiye katlanacak.

Türk atletler, maratonda birinci olmaları halinde 120 bin, dünya rekoru kırmaları halinde 100 bin, Türkiye rekoru kırmaları halinde 25 bin, parkur rekoru kırmaları halinde 10 bin, Balkan Şampiyonu olmaları halinde de 4 bin dolar para ödülü kazanacaklar.

Bu derecelerin hepsini elde eden bir Türk atleti ise toplam 259 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

HEDEF HIZI ARTIRMAK

Yeni yönetmeliğiyle atletlere büyük para ödülleri dağıtacak olan Avrasya Maratonu'nda, diğer bir hedef ise hızı artırmak.

Yetkililer, katılımı artırmak ve hızı yükseltmek istediklerini belirterek, Avrasya Maratonu'nda 2:20'nin altında koşan erkek atlet ve 2:40'ın altında koşan bayan atlet sayısında dünyanın en iyi maratonu olmak istediklerini kaydettiler.
Bu arada, geçen yıl düzenlenen Avrasya Maratonu'nda, New York'ta koşan atletlerden daha fazla sporcu 2:20'nin altında koşmuştu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.