« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrasya Maratonu'nda Kiplagat rüzgarı

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda erkeklerde geçen yılın birincisi Kenyalı Vincent Kiplagat, bu yıl da yarışı kazanmayı başardı.

A.A. / DHA
SON GÜNCELLEME

Geçen yıl yapılan yarışta da birinci olan Kiplagat, bu yıl 33'üncüsü düzenlenen maratonda bir kez daha birinciliği elde etti. Yarışın ilk etabından itibaren öne fırlayan Kenyalı sporcu, maraton boyunca ısrarla birinciliği rakiplerine bırakmadı. İlk etaplarda 9 atletin önde olduğu yarışta, mesafeler uzadıkça öndeki grupta yer alan sporcu sayısı azalmaya başladı. Eyüp'te sahil boyunca 3 atlet yarışa liderlik ederken, bir atletin Unkapanı'nda sakatlanıp bırakmasıyla Vincent Kiplagat ve Etiyopyalı Tarıku Jufar kalan bölümde büyük mücadelenin içine girdiler. Aksaray'dan Bakırköy Sahil Yolu'na birlikte giren iki atlet, bu parkuru da beraber döndü. Sahil yolunda birbirinden kopmayan sporcular Gülhane Parkı'na kadar ilk sırada yer almak için sürekli atak yaptılar. Ancak son bölümlerde rakibine üstünlüğünü kabul ettiren Kiplagat, finişi 2.10.58'lik derecesiyle ilk sırada tamamlayarak birinciliği elde etti.

Etiyopyalı Tarıku Jufar'ın 2.11.31'lik dereceyle ikinci sırada yer aldığı yarışta vatandaşı Tsegay Gebreselassie 2.13.39 üçüncü ve yine aynı ülkeden Kasime Adilo Roba da 2.14.20 ile dördüncü oldu.

AVRASYA MARATONU'NDA KARELER

İŞTE AVRASYA MARATONU'NUN HAVADAN GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

Bekir Karayel 5.'liği elde etti

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda Türk sporculardan en büyük başarıyı Bekir Karayel gösterdi. Bekir Karayel, 2.15.48'lik derecesiyle 5.'liği elde etti ve Türk sporcular adına en büyük başarıyı gösterdi. Yarışta Bekir Karayel'den sonraki sıraları da yine Türk sporcular elde etti. Sabri Kara 2.22.01 ile 6. ve Erkan Kuş 2.27.38 ile 7.'liği elde etti.

Bayanlarda Etiyopyalı üstünlüğü

Maratonda bayanlarda ise Etiyopyalı üstünlüğü vardı. Etiyopyalı sporcuların ilk 4 sırayı alarak büyük bir başarıya imza attığı yarışta Alemitu Abera 2.27.56'lık derecesiyle birinci oldu. Bu sporcunun ardından Fatuma Sado 2.28.01 ile ikinci, Tsega Gelaw 2.28.38 ile üçüncü ve Ashu Kasım da 2.30.37 ile dördüncü sırada yer aldı. Etiyopyalıların ardından Rus Albina Mayorova 2.31.16 ile beşinci oldu.

Ödüller

42 metre 195 metre uzunluğundaki maraton koşusunda erkeklerde ve bayanlarda birinci olan Vincent Kiplagat ile Alemitu Abera 50'şer bin dolar ödülün sahibi oldular. Yine erkeklerde ve bayanlarda ikinci olan sporcular 25'er bin, üçüncüler 15'er bin, dördüncüler 10'ar bin ve beşinciler ise 8'er bin dolar ödül kazandılar.

İstanbul'un sembollerinde koştular

“İstanbul koşuyor” sloganıyla gerçekleştirilen 33. Avrasya Maratonu'nda sporcular İstanbul'un sembol anıtları içinde koştular.

İstanbul'un modern yüzünü yansıtan Boğaziçi Köprüsü'nden yarışa başlayan atletler, köprü üstünde panoramik deniz manzarasında İstanbul'un en güzel halini görme fırsatı buldular. Boğaziçi Köprüsü'nün ardından Beşiktaş'a gelen sporcular, buradan tarihi semt Tophane'yi geçtiler. Galata Köprüsü'nün üstünden İstanbul'un bir diğer tarihi semti Eyüp'e geçen sporcular, Balat'ı da arkada bırakarak Saraçhane'ye geldiler. Atletler, buradan Bakırköy Sahil Yolu'na çıkarak İstanbul'un bir diğer sembolü olan tarihi surlar boyunca koştular.

Zorlu yarış, İstanbul'un en önemli turist bölgesi Tarihi Yarımada'da sona erdi. Sahil Yolu'ndan Sarayburnu'na gelen atletler, Gülhane Parkı'ndan geçerek, tramvay yolundan devam ettiler. Ayasofya'nın yanından son düzlüğe giren sporcular, Sultanahmet Camii yanında yarışı tamamladılar.

Yağmur bile engellemedi

Atletlerin zorlu mücadelesine yağmur bile engel olamadı. Yarışın ilk etaplarında fazla hissedilmeyen yağmur, özellikle Beşiktaş Parkuru'ndan sonra yoğunlaştı. Sahil Yolu'na kadar yağmur altında gelen sporcular, yağışın azalmasıyla son bölümleri daha rahat götürdüler. Sporcular, havanın sıcak olmaması nedeniyle zorlu yarıştan fazla etkilenmeyince, kendileri için ayrılan sular standlarda kaldı. Bu arada, yarış boyunca sporcuların olası sakatlıkları için tıbbi malzeme de hazır tutuldu.

Fenerbahçeliler organize olmadı

8 kilometrelik halk koşusu ise maraton startının 300 metre gerisinden başladı. Koşu, Fındıklı'da son bulacak.  Halk yürüyüşü ise Altunizade Köprüsü'nün 400 metre gerisinden başladı. Maraton ve koşuların startı saat 09.00'da, halk yürüyüşünün startı ise 09.30'da verildi.  Fenerbahçeli taraftarların organize olmadıkları ve bireysel olarak formaları ile halk yürüyüşü içinde yer aldıkları görüldü.

TRAFİĞE KAPALI YOLLAR


Bunları da Beğenebilirsiniz