« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrasya maratonu yarın koşulacak

Kıtalararası Avrasya Maratonu bu yıl 27. kez düzenleniyor. İstanbul'da yarın yapılacak maratonda, erkeklerde şimdiye kadar düzenlenen 26 yarıştan sadece 11'ini Türk atletler kazandı.

İstanbul
SON GÜNCELLEME
MARATON BU YIL “DÜNYADA BARIŞ İÇİN” SLOGANIYLA KOŞULACAK

Bu yıl “Dünyada Barış İçin” sloganıyla koşulacak maraton öncesinde Boğaziçi Köprüsü'nde düzenlenecek “Barış Şenliği”nde havaya balonlar ve güvercinler uçurulacak. Avrasya Maratonu'na katılacak protokol, Boğaziçi Köprüsü'nün tam ortasında, Asya'dan Avrupa'ya geçişi temsilen çizilen çizgide Türk ve yabancı ülkelerden gelen çocuklarla buluşacak.

BALKAN ŞAMPİYONASI KOŞULACAK

Avrasya Maratonu'nda bu yıl aynı zamanda Balkan Şampiyonası da koşulacak. Atletizm Federasyonu'nun isteği üzerine Avrasya Maratonu'nun içine bu yıl Balkan Şampiyonası da programa alındı.

ÖDÜLLER

Avrasya Maratonu'nda para ödüllerinin bu yıl dolar bazında yüzde 50 arttırıldığı ve toplam 200 bin dolar civarında para ödülü dağıtılacağı açıklandı.  Maratonda genel klasmanda dereceye giren erkeklerde ilk 20, bayanlarda ilk 10 kişiye para ödülü verilecek. Erkeklerde ve bayanlarda birinciler 30 bin, ikinciler 20 bin, üçüncüler 10 bin, dördüncüler 5 bin, beşinciler 3 bin dolar kazanacak. Parkur rekoru ise bu yıl yine 5 bin dolar olarak belirlendi. 15 Kilometrelik Koşu'da ise erkek ve bayanlarda birinciler bin 500, ikinciler bin, üçüncüler 750 dolar para ödülü alacak.

Bedensel Engelliler de (tekerlekli sandalye) ise birinciler 2 bin 500, ikinciler 2 bin, üçüncüler bin 500 dolar kazanacak.  Balkan Şampiyonası'nda erkek ve bayanlarda birinciler bin 500, ikinciler bin ve üçüncüler 500 dolar para ödülü alacak.

TÜRKİYE TASNİFİ

Maraton ve 15 Kilometrelik Koşu'da Türk sporcular arasında yapılacak sıralamada dereceye girenlere de ayrı para ödülü verilecek. Maratonu erkek ve bayan Türk sporcular arasında ilk sırada bitiren sporcu 5 bin dolar, ikinci 3 bin, üçüncü 2 bin dolar, 15 Kilometrelik Koşu'da ise birinciler bin dolar alacak.

ÜCRETSİZ ULAŞIM

Yarış günü göğüs numarasını gösteren herkes saat 09.00'a kadar belediye ve deniz otobüsleri ile hızlı tramvaylardan ücretsiz olarak yararlanabilecek. Halk Koşusu'na katılanlar en geç saat 07.30'da BJK İnönü Stadı'ndan, 15 Kilometrelik Koşu ve maratona katılanlar ise Dolmabahçe'de lunapark karşısındaki maraton ofisi önünden kalkacak İETT otobüsleriyle start noktalarına götürülecek.

HALK KOŞUSU

Organizasyon kapsamında, her yıl renkli görüntülere sahne olan Halk Koşusu da yapılacak. Acıbadem Köprüsü altında saat 09.30'da başlayacak 8 kilometrelik koşu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey ve Harbiye'nin ardından Taksim Meydanı'nda tamamlanacak.Köprü güvenliği nedeniyle bu yıl da Halk Koşusu'na katılım 75 bin kişi ile sınırlı tutuldu. Bu arada Kayışdağı Darülaceze Müdürlüğü Sakinleri de Halk Koşusu'na katılacak.

Halk Koşusu'nun başlayacağı yer olan Acıbadem Köprüsü'ne Darülaceze'ye ait servislerle getirilecek 60 Darülaceze sakinine 10 kişilik personel de eşlik edecek. Çoğunluğu erkek sakinlerden oluşan grupta 20 Darülacezeli bayan ve Darülaceze Çocuk Evi'nde yaşamını sürdüren 16 çocuğun da bulunacağı bildirildi.

GÜZERGAHLAR

42 kilometre 195 metrelik Avrasya Maratonu'nun ve 15 Kilometrelik Koşu'nun güzergahları şöyle: Maraton: Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 800 metre yukarısındaki park sahasının çıkışında, saat 09.00'da başlayacak. Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey, Harbiye, Taksim, Tepebaşı, Şişhane, Unkapanı Köprüsü, Saraçhane, Haşim İşcan Geçidi, Aksaray, Yenikapı sahil yolundan Ataköy, Ataköy'de Demir Motel karşısındaki alt geçitten geri dönülecek. Yine sahil yolunu takiben Yedikule, Yenikapı, Kumkapı, Sarayburnu, Eminönü, Karaköy, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe kavşağından Nişantaşı'na devam edilecek ve BJK İnönü Stadı içinde sona erecek.

15 Kilometrelik Koşu: Maratonla aynı yer ve zamanda başlayacak koşu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey, Harbiye, Taksim, Tepebaşı, Şişhane, Perşembe Pazarı, Karaköy, Fındıklı, Kabataş üzerinden Dolmabahçe BJK İnönü Stadı önünde sona erecek.

İLK ŞAMPİYON

İlk kez 1979 yılında koşulan ve Hasan Saylan'ın kazandığı maratonda erkeklerde birincilikler ilk 4 yıl Türk atletler arasında paylaşıldı.  Erkeklerde birinciliklerde son yıllarda yabancı atletlerin üstünlüğü göze çarpıyor. Düzenlenen son 12 maratonda da ilk sırayı yabancı sporcular aldı.  Türk atletlerin dışında erkeklerde maratonda şimdiye dek 6 Kenyalı, 5 Etiyopyalı, 2 İngiliz, 1'er de Danimarkalı ve Zimbabweli atlet birinci geldi.

EN İYİ VE EN KÖTÜ DERECELER

Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda şimdiye kadar erkeklerde en iyi dereceyi Mehmet Terzi elde etti. Terzi, 1985 yılında düzenlenen maratonu 2.12.50'lik derecesiyle tamamlayarak, şimdiye dek düzenlenen 26 maratonda en iyi derecenin sahibi oldu.

Bayanlarda ise en iyi dereceyi 1992 yılında Romanya adına yarışan Buia Aurica, 2.26.29'lık derecesiyle elde etti. Bu arada, erkeklerde ilk sırayı alanlar arasında en kötü zamanı 1982 yılında parkuru 2.41.13 ile tamamlayan İsmail Karagöz, bayanlarda ise 1991 yılında 2.49.24 ile bitiren İngiliz Jacki Davis yaptı.

BAYANLARDA DA YABANCILAR

Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda bayanlarda maraton koşusu ise 1991 yılından beri düzenleniyor. Geride kalan 14 yarışta 13 yabancı, 1 de Türk atlet birinci oldu.  Türkiye adına bayanlarda tek birinciliği 1994 yılında Serap Aktaş elde ederken, Türk atletler son 10 yarıştır ilk sırayı alamıyor.

Bayanlarda yabancı atletler arasında 4'er Rumen ve Ukraynalı, 3 Rus, 1'er de İngiliz ve Belaruslu atlet ilk sırayı aldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz