« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Avrasya Maratonu Fuarı açıldı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 16 Ekim Pazar günü İstanbul'da gerçekleştirilecek 33. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun insanlığın barışını temsil ettiğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

İstanbul Kongre Merkezi'nde organizasyonla ilgili fuarın açılışını yapan Egemen Bağış, açılış öncesi yaptığı kısa konuşmada, çok anlamlı bir törende bir araya geldiklerini belirterek, “Türkiye'nin nereye geldiğinin önemli göstergelerinden biri olan törendeyiz. 33. Avrasya Maratonu öncesi burada dünyanın kendi dalında en büyük ve en kapsamlı fuarını gerçekleştiriyoruz. Avrasya Maratonu aslında insanlığın barışa koşusunu temsil etmektedir” dedi.

Bakan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün Tahrir Meydanı'nda demokrasi için, özgürlük için mücadele veren insanların umudu Türkiye'dir, Balkanlar'da barış için, huzur için dua eden insanların umudu da Türkiye'dir, Somali'de açlıkla, kıtlıkla, çatışmayla mücadele edenlerin de umudu Türkiye'dir, Gazze'de insanlık dışı baskılara maruz kalan kardeşlerimizin de umudu Türkiye'dir. İşte boğazımız, kıtaları ayrıştıran değil, birleştiren bir zenginliktir. Avrasya Maratonu da bunu sembolize eden, Sayın Başbakanımızın çok önem verdiği etkinliktir.”

Türkiye ve İstanbul'un, batının en doğusu, doğunun da en batısı bir ülke ve şehir olduğunu kaydeden Bağış, “Avrasya Maratonu da bunun en açık tezahürüdür. Fuarımız hayırlı uğurlu olsun. Türkiye'nin uluslararası platformda üstlendiği yeni rolün adeta sembolüdür. Bu düşüncelerle emeği geçenleri kutluyor ve herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için de önemli mesaj”

Bakan Bağış, maratonun Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için de önemli bir mesaj olduğunu dile getirdi.

Törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Egemen Bağış, maratonun çok önemli bir etkinlik olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“33 yıldır İstanbul'un, doğunun en batılı, batının en doğulu şehri olduğunu maraton gibi çok önemli bir etkinlik ispat ediyor. Bu pazar günü de yine İstanbul'un bütün dünyanın gündemine gelmesi için bir vesile olacak. Biz Kızılcahamam'da partimizin milletvekilleri ile ülkemizin ve bölgemizin geleceğini tartışırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi burada, İstanbul'da, artık Mısır'da, Lübnan'da, Tunus'ta, Libya'da, Suriye'de demokrasi isteyen, özgürlük isteyen insanların ilham kaynağı haline gelen ülkemizin, İstanbulumuzun farklı bir tezahürünü gösterecek. Ekonomik büyümemizle gerçekten genç nüfusumuzla, batıdaki ülkelerin de ilham kaynağı haline gelen ülkemizin ve İstanbulumuzun farklı bir şekilde sembolize edilişini Avrasya Maratonu ile gerçekleştireceğiz.”

Egemen Bağış, maraton organizasyonuna 250 bin kişinin katılmasını beklediklerini ifade ederek, “Öğrendiğim kadarıyla 33 yıl önce 38 kişiyle yapılan bir maratondu. Şimdi gerçekten sınırlamalara rağmen 250 bin kişi olmasa, bir milyonu bulacak. İstanbulluların spora, sağlıklı ve uzun yaşama gösterdiği ilgi bu. Aynı zamanda Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği için de önemli bir mesaj. Bizim Avrupalı kimliğimizi de net bir şekilde ortaya koyuyor” diye konuştu.

Bakan Bağış, pazar günü organizasyona katılıp katılmayacağı konusundaki soruyu ise “Biz Kızılcahamam'da toplantıda olacağımız için katılamayacağız. Ama yüreğimiz ve gönlümüz İstanbul'da, boğazda olacak” diye yanıtladı.

Fuarın açılışını gerçekleştirdi

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, konuşmasının ardından Kıtalararası Avrasya Maratonu Fuarı'nın açılışını gerçekleştirdi.

Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (Spor A.Ş.) Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ve Türkiye Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Hüseyin Yıldırım ile birlikte kurdeleyi keserek fuarın açılını gerçekleştirdi.

Bakan Bağış ve beraberindekiler açılışın ardından fuardaki standları gezdi. Egemen Bağış, aikidocuların kısa gösterisini ilgiyle izlerken, paintball standında silahla atış yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, 16 Ekim Pazar günü düzenlenecek 33. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun Türk sporunun markalarından biri olduğunu söyledi.

Gümüşdağ, Kıtalararası Avrasya Maratonu Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Avrasya Maratonu'nu New York Maratonu'nun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Bu yolda devam ediyoruz. Her yıl gerçekleştirdiğimiz yeniliklerle daha mükemmel hale getirmeye çalışıyoruz. Maraton bu yıl 'İstanbul Koşuyor' sloganıyla yapılacak. Karşıtlıkların zenginliğe, çatışmaların hoşgörüye dönüştüğü evrensel bir düşünce geliştiriyoruz” dedi.

Göksel Gümüşdağ, 1979 yılında 34 kişiyle başladıkları Avrasya Maratonu'nun bugün yüzbinlerle anıldığına ve koşulduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Maraton inşallah gelecek yıl 'altın kategori'sinde koşulacak. Bu yıl yerli ve yabancı 9 bin seçkin atlet madalya için mücadele edecek. Yerli atletler kendilerini geliştirme imkanı bulacaklar. Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından belirlenen kategorilerde her yaş grubunda ilk 3'e madalya verilecek. Katılımı ve kaliteyi artırmak için büyük çaba sarf etmekteyiz. Ödülleri yükselttik ve parkurları düzelttik. Asya'dan Avrupa'ya uzanan bu dostluk zincirini kurmak bizi mutlu ediyor.”

Ertekin: “İstanbul'un bütün güzellikleri görülecek”

İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (Spor A.Ş.) Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ise bugün açtıkları fuarın kapsamını genişlettiklerini dile getirdi.

Ertekin, fuarı İstanbul Kongre Merkezi'ne taşıdıklarını hatırlatarak, “Avrasya Maratonu'nu da 'altın kategorisi'ne getirdik. Her yıl altın kategorisinde kalmaya çalışacağız. Bunun için start anında 5 farklı ülkeden 5 erkek ve 5 bayan atletin koştuğunu tespit edeceğiz. Maratonun üzerindeki 'gümüş' ibaresi kalkacak ve 'altın' kategoride yer alacak” dedi.

Avrasya Maratonu'nu sadece boğazla özdeşleştirmenin yanlış olacağını vurgulayan Ertekin, şunları söyledi:

“Maraton, tarihi yarımadanın tamamında geçiyor. Hem Eyüp, hem de Balat taraflarına kadar gidiyoruz. Sahil yolu boyunca tarihi surlardan ilerliyoruz ve yarışı Sultanahmet ile Ayasofya'da, At Meydanı'nda bitiriyoruz. İstanbul'da bir insanın görülmesi gerekenlerin listesini yaptığında o unsurların tamamı yarış güzergahında bulunuyor.”

Türkiye Atletizm Federasyon Asbaşkanı Hüseyin Yıldırım da birçok yerli atletin de Avrasya Maratonu'nda koşacağını dile getirdi.

Elvan Abeylegesse'den de bu konuda ricacı olduklarını kaydeden Yıldırım, “Uluslararası organizasyonlarda derece alan sporcularımız maratona katılacak. Maratonun dünyanın en büyük şehri İstanbul'da yapılması bizi onurlandırıyor. Her sene büyük coşkuyla koştuğumuz bu yarışta herkesin elinde bayraklarla koşarak Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü göstermesini istiyorum” dedi.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz