Avrasya Boat Show kapılarını açtı

Hürriyet Haber
11 Şubat 2011 - 20:28Son Güncelleme : 11 Şubat 2011 - 20:28

Avrasya Boat Show 5. Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı İstanbul'da başladı.

CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık tarafından Ulaştırma Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı ve Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) desteğiyle CNR Expo'da gerçekleştirilen fuar kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, fuarın Türkiye'de alanında en büyük, dünyada ise karada yapılan 2. en büyük tekne ve yat fuarı olduğunu söyledi.

Bu yıl 5.'si düzenlenen fuarın katılımcı sayısı bakımında rekor kırdığını belirten Erem, fuarın 7 salona yayıldığını dile getirdi.

Türkiye'nin özellikle büyük yatlar sınıfında üretimde dünyada İtalya ve Hollanda'dan sonra geldiğini belirten Erem, tekne kullanımının çok gelişmediğini, ancak son yıllarda artık teknenin de otomobil gibi bir ihtiyaç olduğunun anlaşıldığını ifade etti.

400 ÜZERİNDE TEKNE VE YAT SERGİLENECEK

Fuar alanının bu yıl metrekare olarak yüzde 25 büyüdüğünü, marka sayısının ise yüzde 40 arttığını bildiren Erem, fuarda 400'ün üzerinde tekne ve yatın sergilendiğini, 2 bin çeşit marka ve aksesuar bulunduğunu anlattı.Erem, fuarda Uzak Doğu üretimi tekne olmadığını, buna özen gösterdiklerini vurguladı.

Fuarı ziyaret eden yabancı sayısının arttığına işaret eden Erem, bu yıl 5 binin üzerinde yabancı ziyaretçi beklediklerini, organizasyonu toplamda ise 130 bin kişinin ziyaret etmesini öngördüklerini söyledi.

Fuarı bu yıl Uluslararası Boat Show Organizatörleri Federasyonu (IFBSO) yetkilileri ve Uluslararası Denizcilik Endüstrisi Dernekleri Konseyi ICOMIA Yönetim Kurulu Başkanı Lorenzo Selva'nın da ziyaret edeceğini bildiren Erem, uluslararası fuar takvimlerine girebilmek istediklerini anlattı. Erem, fuarda Antalya Serbest Bölge'den İstanbul'a getirilen Vanelli'nin yanı sıra Princess 78 ve Princess 62, Fairlane 65, Aquariva Gucci, İspanyol Astondoa, Azure 33, İtalyan Sessa 54 ve Sessa 68, Atlantis ve Solemar gibi markaların görülebileceğini sözlerine ekledi.

Avrasya Boat Show kapılarını açtı

DENTUR Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sipahi ise fuarların katılımcı kaybı yaşadığı bir dönemde Boat Show'a ilginin sürdüğünü vurguladı.Yaklaşık 5-5,5 milyar avro büyüklüğündeki sektörde 15-20 metrelik teknelerin ihraç edildiğini, ancak ihraç pazarlarında sıkıntılar yaşandığını anlatan Sipahi, sektörün 2011-2012 yılına kadar siparişlerini garantilediğini, bundan sonraki dönemlere ilişkin olarak da çalışmalarının sürdüğünü söyledi.Sipahi, Türkiye'nin tekne üretiminde önemli bir üs olması için gerekli düzenlemelerin yapılmasının önemine işaret etti.

Toplantıda verilen bilgiye göre fuarın en pahalı teknesi 2,9 milyon sterlinlik fiyatıyla Princess 78 oldu.Bugün VIP ve basın açılışı yapılan fuar yarın ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak ve 20 Şubat 2011 tarihine kadar gezilebilecek. Bu arada fuarın açılışına katılacağı duyurulan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, programındaki değişiklik dolayısıyla fuarın açılışında bulunamadı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı