ANKARA HABERLERİ

AVM’lerde yeni dönem

Hürriyet Haber
26.02.2016 - 15:19Son Güncelleme :

AVM’leri düzenleyen yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, AVM’lerde kullanımı ücretsiz sosyal etkinlik alanı, acil müdahale ünitesi ve çocuk oyun alanları oluşturulacak. AVM’ler otoparklarını ücretli hale getirebilecek.

Hürriyet Haber

Bin kişi başına düşen AVM alanında 284 metrekareyle zirveye yerleşen Ankara’da, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmeliği’nin ardından yeni bir dönem başlayack. AVM’leri düzenleyecek olan yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, alışveriş merkezinde kullanımı ücretsiz sosyal ve kültürel etkinlik alanı, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı ve dinlenme alanlarıyla ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zorunlu olan diğer alanlar oluşturulacak.

OTOPARKLAR ÜCRETLİ OLABİLECEK

Alışveriş merkezi otoparkının müşteriler ve alışveriş merkezi içindeki perakendeciler haricinde kullanımını sınırlandırmak amacıyla alışveriş merkezi yönetimince süreli kullanıma bağlı ücretlendirme yapılabilecek.

ACİL DURUM BUTONU VE TIBBİ EKİP

Acil durumlarda ilk müdahalenin yapılabilmesi için AVM’lerde en az 20 metrekare büyüklüğünde acil tıbbi müdahale ünitesi oluşturulacak. Büyüklüklerine göre AVM’ler bu ünitelerde acil tıp teknisyeni ya da top doktoru bulunduracak. AVM'lerdeki ortak kullanım alanlarının ve 400 metrekareden büyük perakende işletmelerin görünür kısımlarına acil tıbbi müdahale ünitesiyle iletişimi sağlamak amacıyla acil tıbbi durum butonu yerleştirilecek.

SÜREKLİ İNDİRİMİN SORUMLULUĞU YÖNETİME

AVM'lerin her katında 10 metrekareden az olmamak üzere bebek bakım odası oluşturulacak. En az 30 metrekare; kadın ve erkekler için ayrı ayrı olacak şekilde, otopark haricinde olmak üzere ve kolay ulaşılabilir yerlerde ibadet yeri bulundurulacak. Alışveriş merkezince sürekli indirimli satış türünü gösterir ya da çağrıştırır ibarelerin usulüne uygun kullanılmasından alışveriş merkezi maliki ve yönetimi sorumlu olacak.

BİR YIL SÜRE

Otopark dahil her türlü ortam kamerayla kayıt altına alınacak ve bu kayıtlar en az 30 gün süreyle saklanacak. Bu kayıtların saklanmasından alışveriş merkezi yönetimi sorumlu olacak. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla faaliyetteki alışveriş merkezleri, istenen nitelikleri bir yıl içinde sağlayacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden AVM’lerde yeni dönem hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2016 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AVM’lerde yeni dönem haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı