ANKARA HABERLERİ

‘AVM’ler gidecek kütüphane gelecek’

Doğahan GİRİTLİOĞLU
16.10.2017 - 16:53Son Güncelleme :

Mimar Burak Pekoğlu, dünyaca ünlü mimarlık platformu Architizer tarafından Amerika-New York’ta düzenlenen ‘A+Awards’ tasarım yarışmasında ülkemizi temsil etti.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Dünyanın farklı ülkelerinden 5 bin projenin juri karşısına çıktığı yarışmanın sonucunda, genç mimar tarafından Sakarya Hendek’te hayata geçirilen S2OSB yönetim ofisi ve konferans salonu dünya birinciliğinin sahibi oldu. Kültür Bakanlığı’nın ‘Yaşan Şehir Kütüphanesi’ projesinin pilot illerinden olan Sakarya Şehir Kütüphanesi’nin de mimarı olan Pekoğlu, ”Yaşayan şehir kütüphaneleri mimarı tasarımların gücünü de arkasına alarak AVM’lerin yerini alacak” dedi. Proje hakkında bilgi veren Pekoğlu şunları söyledi:

ODAK NOKTASINA DÖNÜŞECEK

“Önümüzdeki yıllarda Anadolu’daki şehirlerimizin ilgi odağı haline gelecek ‘Yaşayan Şehir Kütüphane Projeleri’ aynı zamanda şehirlere özel, nitelikli ve orijinal mimari tasarıma yönelik potansiyel oluşturuyor. Ülkemiz genelinde geçmişten bu yana yetersiz ilgiye ve altyapıya sahip İl Halk Kütüphane binaları ciddi bir eksikliğin göstergesiydi. Planlanan kütüphaneler hayat bulunca kentlerin odak noktası haline dönüşecek.

TİCARİ AMAÇLI OLMAYACAK

Kamusal ve sosyal anlamda ağırlıklı olarak alışageldiğimiz ticari odaklı AVM projelerinin aksine, karma sosyal kullanım imkanları sunarak, bilgi paylaşımı ve sosyal altyapı sağlayacak. Kütüphaneler, sadece kitaplara erişim amaçlı değil, aynı zamanda ikonik mimarı tasarımlarıyla gündelik hayatın yoğun temposuna dahil olabilen, kentlerin sosyal ve kültürel merkezi haline dönüşecek.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ‘AVM’ler gidecek kütüphane gelecek’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2017 tarihinde saat 16 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘AVM’ler gidecek kütüphane gelecek’ haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı