Gündem Haberleri

  AVM kapısı sigaraya kapanacak

  Meltem ÖZGENÇ/ANKARA
  14.04.2016 - 22:40 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı torba yasa taslağında ilginç ayrıntılar yer aldı. Buna göre, alışveriş merkezlerinin kapısına 5 metre mesafeye kadar sigara içilemeyecek, sigara paketleri özendirmemek için tek tip hazırlanacak.

  Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan torba yasa taslağı Başbakanlığa gönderildi. Burada da revizyona uğrayan taslağa son şeklini Bakanlar Kurulu verecek. Taslakta özetle şu maddeler yer alıyor:

  2008e geri döndük2008'e geri döndük

  72 YAŞ EMEKLİLİĞİ

  Yoğun olarak kullanılan alışveriş merkezi, sinema, tiyatro vb. kapalı alan mahiyetindeki yerlerin giriş kapılarına asgari 5 metre mesafede sigara içilemeyecek. Tütün ürünleri, markanın yazım şekli, paketlerin rengi, diğer zorunlu yazılar dâhil olmak üzere aynı şekilde tasarlanmış düz paket olarak piyasaya sunulacak.
  Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan hekimlerin emeklilik yaşları 2026 yılına kadar 72’ye çıkarılıyor.

  Türkiyenin astım haritası çıkarıldıTürkiye'nin astım haritası çıkarıldı

  DOĞUM TEŞVİĞİ

  Geçen yıl yüzde 50’nin üzerine çıkan sezaryenle doğumu azaltmak için normal doğumu teşvik sigortası gelecek. Normal doğuma bağlı olarak kadın ve çocuğun uğrayacağı maddi ve bedeni zararlar karşılanacak. Sigortayı hastaneler yaptıracak.

  AŞI ZORUNLU

  Çocuklara yapılacak olan kızamık, polio (çocuk felci), kabakulak, kızamıkçık, difteri, boğmaca, suçiçeği, hepatit A, verem aşıları ile toplumun ve topluluğun sağlığını tehdit edeceği bilim kurulunun önerisi üzerine Bakanlıkça belirlenen aşılarda, rıza aranmayacak.

  TEK TİP SİGARA

  Taslakta, Avustralya başta olmak üzere dünyada birkaç ülkede uygulanan ve tek tip sigara paketini zorunlu kılan "beyaz paket" maddesi de yer alıyor. Taslağa göre, tütün ürünleri markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare ve şekiller de dahil olmak üzere aynı şekilde tasarlanmış düz paket biçiminde piyasaya sunulabilecek. Paketlerin üzerine marka logosu veya markayı çağrıştıracak simge konulamayacak.

  Etiketler: aym , yasak
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı