ANKARA HABERLERİ

AVM’de park rezervasyonu

Hürriyet Haber
24.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Alışveriş Merkezi (AVM) zengini Başkent’te, özel bir üniversitenin Elektronik ve Haberleşme Bölümü son sınıf öğrencisi Selçuk Turgut, otoparklarda park yeri bulma sorununa yerli çözüm üretti.

AVM’de park rezervasyonu
Hürriyet Haber

AVM otoparklarındaki araç doluluk oranını gösteren “otomasyon sistemi” ile otopark sorunun ortadan kalkacağını belirten Turgut, “Bir yazılım sayesinde AVM müşterileri, parktaki araç doluluk oranını cep telefonlarına gönderilecek mesajlarla görebilecek. Müşteriler park yeri için rezervasyon yaptırabilecek” dedi.

Türkiye’de üretilecek

AVM otoparklarında, hızla yaygınlaşan, araç doluluk ve sıcaklık oranını gösteren “otomasyon sistemi” artık Türkiye’de üretilip, yeni özelliklerle geliştirilecek. Türkiye’nin otomasyon sistemini ithal ettiğini ve bu nedenle maliyetinin yüksek olduğunu dile getiren Turgut, bu proje sayesinde sistem için gereken parçaları çok daha ucuza üretebildiklerine dikkat çekti.

Bilgisayardan izlenecek

Turgut ayrıca şu bilgileri verdi: “Geliştirilen sistem sayesinde, park yerlerinin hangi gün ne kadar dolu olduğu, araçların ortalama park yerinde ne kadar süreyle kaldığı, bazı araçların başka amaçlarla orada kullanılıp kullanılmadığının takibi, istatistiksel verilerin bilgisayar üzerinden izlenmesi sağlanacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AVM’de park rezervasyonu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı