Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Avea’nın yeni logosu aşırma çıktı

Türkiye’nin üç operatöründen biri olan Avea logosunu kuruluş sonrasında ilk defa yeniledi. Fakat gelin görün ki bu yeni logo, Google’ın mobil ödeme servisi Wallet’ın logosuyla neredeyse aynı.

Dün Avea’nın yeni logosu tanıtıldı ve şirketin web sitesinde yayımlandı. Görür görmez “bu tasarım hiç yabancı değil” düşüncesi geçti aklımdan. Zira Avea’nın yeni logosunun ikonu çok baskın ve her anlamda ayrışan bir tasarıma sahip.


İşte huzurlarınızda çok tartışmalı bir “esinlenme” durumu daha… Google’ın mobil ödeme servisi olan Wallet’ın logosuyla ilk görüşte tamamen aynı göründüğünü sanırım herkes kabul eder. Avea yönetimi bu durumdan haberdar mı yoksa tasarım ofisinin atlatması mı bilemiyorum ama bu kadarına “tesadüf” demek fazla iyimser olur.

 

 

 

Avea’nın yeni logosu aşırma çıktı

 

 


Avea logosundaki ükon, Wi-Fi ve mobil bağlantı sinyali simgesine gönderme yapıyor. Google Wallet’in logosunda bulunan ikon da bunun neredeyse aynısı. Tek fark var, Google Wallet logosundaki ikon sağa yatık durumda. Ben benzerliğin daha iyi görünmesi için Google Wallet ikonunu dik çevirdim. Gördüğünüz gibi fırça darbesi efektine sahip sinyal logoları arasında renk geçişleri ve sinyal çizgilerinin kalınlığı arasında farklar bulunuyor.

 

 

Aria logosu da tartışılmıştı/images/100/0x0/563d47f9f018fb32c8ee458d


2004’te Aria ve Aycell’in birleşmesiyle ortaya çına Avea’nın geçmişinde de benzer bir logo krizi yaşanmıştı. Aria’nın logosunun, San Francisco’da faaliyet gösteren Providian Financial Corporation isimli kuruluş tarafından çıkarılan Aria isimli kredi kartının logosundan esinlenildiği iddia edilmişti. Aria, yaptığı savunmada “Aria logosunun, rengi, yazı karakteri ve imajıyla kurumsal reklam kampanyasının ve kimliğinin bütünlüğü açısından kendine özgü bir tasarıma sahip olduğunu” açıklamıştı. Bakalım benzer bir savunma Avea’dan gelecek mi…

 

 

 

E-posta: ekaplanseren@hurriyet.com.tr
Twitter:
https://twitter.com/kaplanseren


Yazarın son yazıları


#23 Haziran 2013 Bir sonraki milyoner neden siz olmayasınız?
#19 Haziran 2013 Sosyal medya düzenlemesi ne anlama geliyor?
#12 Haziran 2013 iOS 7 ile Apple neleri değiştirdi?
#09 Haziran 2013 Bilgisayar üretimi çevreye zarar veriyor
#05 Haziran 2013 Gezi sebebiyle internette engelleme-yavaşlatma oldu mu?
#02 Haziran 2013 Sosyal medyanın zaferi!
#29 Mayıs 2013 Dokunmatik ekranlar oyun deneyimini değiştiriyorYAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

 

 

 

 

X