Avea ilk defa operasyonel karlılığa geçti

A.A.
29.08.2006 - 14:05 | Son Güncelleme:

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, Avea'nın ilk defa operasyonel karlılığa geçtiğini belirterek, geçen yıla göre bu yılın ilk yarısında yüzde 30-35 gibi bir büyümeye eriştiklerini bildirdi.

Türktan, Avea'nın CeBIT Bilişim Eurasia'da tanıtımını yapacağı ürün ve hizmetlerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, Avea'nın kayıtlı abone sayısının yıl başından bu yana yaklaşık 7,5 milyona yükseldiğini söyledi.
Avea'nın ilk defa operasyonel karlılığa geçtiğini, operasyonel karlılık ve abone sayısında hedeflerinin üzerinde gittiklerini ifade eden Türktan, büyüme hızlarının bekledikleri seviyede olduğunu kaydetti.

Türktan, “Geçen yıla göre bu yılın ilk yarısında yüzde 30-35 gibi bir büyümeye eriştik. Aylık yeni müşteri sayısında büyüme var. Genel pazar payında da artış var. Pazar payımız geçen yıl yüzde 14'dü. Bu yıl yüzde 15 oldu. İlk 6 ayda yüzde 30-35 büyüme yaparken giderler geçen yıla göre yüzde 16 arttı. Sinerji yaratılarak harcama yapıldı” diye konuştu.

“BAZ İSTASYONLARI ARTACAK”

Cüneyt Türktan, bu yılın başında 6 binlerde olan baz istasyonu sayısının son rakamlarla 7 bin 50'ye ulaştığını, Türkiye nüfusunun yüzde 84'ünü kapsar hale geldiklerini belirterek, yıl sonu hedeflerinin 7 bin 650 baz istasyonu ile alanı daha da genişletmek olduğunu söyledi.

Ses kalitesini artıran AMR sisteminin Avea şebekesinin yüzde 80'inde aktif hale geldiğini vurgulayan Türktan, AMR'nin yıl sonunda tüm şebeke genelinde aktif hale geleceğini belirtti. Türktan, hızlı data servisinin (EDGE) kapsama alanını nüfusun yüzde 60'ına kadar ulaştırdıklarını ve yıl sonunda tüm şebekede yoğun olarak kullanılabileceğini söyledi.

CeBIT BİLİŞİM EURASIA

Cüneyt Türktan, Avea'nın bu yıl CeBIT Bilişim Eurasia'da yeni ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapacağını belirterek, fuardaki en önemli yeniliklerden birisinin kısa bir süre önce tanıtımı yapılan “biDünya” hizmeti olacağını, bu hizmetin eğlenceden müziğe, bilgiden mesaja, bankacılık işlemlerinden internete kadar sayısız seçeneği bir araya topladığını bildirdi. Fuar süresince çok sayıda etkinlik gerçekleştireceklerini ifade eden Türktan, “Ah Bir Avea'lı Olsam”, “Hani Bana Deme” ve “MobilÖğrenci SMS” kampanyalarının büyük ilgi görmesini beklediklerini de kaydetti.

“HALKA ARZ GELECEK YIL ZOR”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Türktan, numara taşınabilirliği altyapısının yıl sonuna kadar tamamlanacağını ve önümüzdeki yıl uygulanacağını belirterek, numara taşınabilirliğinin çok düşük bir maliyeti olduğu için müşteriye yansımayacağını söyledi.

Avea'nın ne zaman halka arz edilebileceğine ilişkin bir soru üzerine Türktan, “Gelecek yıl zor. Yönetici olarak baktığımda 2-3 yıl gibi bir zamanımız olabilir. Ortaklar arasında 2011'e kadar yapılması gibi bir madde var” diye konuştu. Türktan, yüksek vergiler konusunda nihai kararın Maliye Bakanlığı'nda olduğunu, bakanlığın bu konuda henüz bir kararı bulunmadığını ifade etti.

Türkiye'de katma değerli servislerin az kullanıldığını, gençlerin ise konuşmaktan çok katma değerli servisleri tercih ettiğini anlatan Türktan, bu sektörün büyümesini beklediklerini söyledi. Rakiplerini takip ettiklerini ifade eden Türktan, bir soru üzerine de, ”Türkiye'de giden abone sayısı yüzde 10-15 olması lazım. Bunun altındayız” dedi.
Avea'nın bu yıl 250 milyon dolarlık altyapı yatırımı yaptığını belirten Türktan, 3'üncü jenerasyon konusunda operatörlerin ortak bir yatırım yapmasının hem ekonomi hem de tüketici açısından daha iyi bir çözüm olacağını vurguladı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı