Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avcı'nın eşinin de hapsi isteniyor

  Selahattin GÜNDAY / İSTANBUL, (DHA)
  04 Şubat 2011 - 12:09Son Güncelleme : 04 Şubat 2011 - 15:39

  Tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da sanıkları arasında olduğu ‘Devrimci Karargah örgütüne’ ilişkin hazırlanan iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Avcı’nın 20. sanık olarak yer aldığı iddianamede 14’ü tutuklu, 22 sanık yer alıyor. İlk duruşma 13 ve 15 Nisan tarihinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde görülecek. İddianamede Hanefi Avcı’nın karısı Şenay Avcı’da sanık olarak yer aldı. Şenay Avcı’nın, "ikametinde bulunan birden fazla ruhsat süreleri dolmuş silahı bulundurma" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

  AVCI KİTABINDA DİNLENEN TELEFONU DEŞİFRE ETTİ

  İddianamede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘Devrimci Karargah’a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında dinlenen bazı telefonların Avcı’nın kitabında deşifre edildiği belirtildi. İddianamede, "Sanık Emniyet Müdürü Hanefi Avcı tarafından kaleme alınan ’Haliç’te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat’ isimli kitabın 500. sayfasında, Devrimci Karargah terör örgütüyle ilgili soruşturma kapsamında hakkında soruşturma yapılan şüpheli Nejdet Kılıç’ın kullandığı telefon numarasının alenen yazılarak şüpheli Nejdet Kılıç’ın ve kullandığı telefonun teknik takipte olduğunun deşifre edildiği belirlenmiştir" denildi.

  KILIÇ TEKNİK TAKİBİ KİTABI OKUYUNCA ANLADI 

  Avcı’nın bunu yazması ile birlikte şüpheli Kılıç’ın teknik takipten haberi olduğu ve çevresini de takip edildiklerine ilişkin bilgilendirildiğinin tespit edildiği iddianamede yer aldı. İddianamede Avcı’nın telefon dinlemelerini deşifre etmesinin ardından, bahse konu numaralarla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı, yapılmış ise yapılan istihbari çalışmaların gizliliğinin ihlal edilip edilmediğiyle ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünden bilgi istenildiği yer aldı.

  İSTİHBARAT: AVCI, İLLEGAL ÖRGÜTLERİN GİZLİLİK KURALLARINA GÖRE BAŞKASININ TELEFONUNU KULLANDI

  İstihbarat Şube ise gönderdiği cevap yazısında ise "Gelişmiş istihbarat taktik ve teknikleri konusunda deneyimli, hassas ve şifreli haberleşme kaynakları kullanabilen yasadışı Devrimci Karargah terör örgütü mensupları ve kamu görevlileri ile irtibatlı Nejdet Kılıç isimli şahsın faaliyetlerinin deşifresi amacı ile şüphelinin Beyoğlu’ndaki ikameti bölgesinde yapılan teknik çalışmalar sonucu tespit edilen ve illegal örgütlerin gizlilik kurallarına uygun bir şekilde birebir kullanılan Ceyhun Ünlü adına kayıtlı 0531...... 92 nolu telefonun ,Kahramanmaraş ili Pazarcık İlçesi Karabıyıklı nüfusuna kayıtlı, İbrahim-Emine oğlu, Pazarcık-1956 doğumlu Hanefi Avcı tarafından kullanıldığı anlaşılmıştır" denildi.

  İddianamede Hanefi Avcı’nın karısı Şenay Avcı’da sanık olarak yer aldı. Şenay Avcı’nın, "ikametinde bulunan birden fazla ruhsat süreleri dolmuş silahı bulundurma" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

  Tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da sanıkları arasında olduğu, "Devrimci Karargah örgütüne" ilişkin hazırlanan iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede Avcı’nın karısı Şenay Avcı’da sanık olarak yer aldı.

  AVCI’NIN 49 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

  Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, "Devrimci karargah terör örgütü ve mensuplarına yardım" suçundan 7.5 ile 15, "Yargı görevini yapanı etkileme" suçundan 3 ile 6, "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan 1.5 ile 4.5, "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme" suçundan 1 ile 3, "ikametinde ele geçirilen ruhsatsız silahlar nedeni ile 6136 sayılı yasayla muhalefet" suçundan 7.5 ile 12 ve "zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme" suçundan da 2 yıl 3 ay ile 9 yıl olmak üzere toplam 22 yıl 6 ay ile 49 yıl 6 ay arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edildi.

  ŞENAY AVCI’NIN 12 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

  İddianamede, Hanefi Avcı'nın eşi Şenay Avcı'nın da, "ikametinde bulunan birden fazla ruhsat süreleri dolmuş silahı bulundurma" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

  TUTUKLULUKLARININ DEVAMINA KARAR VERİLDİ

  İddianamenin kabulü ile birlikte mahkeme heyeti tarafından düzenlenen tensip tutanağında tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verildi.Mahkeme, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada Devrimci Karargah terör örgütü ile ilgili iddianamenin bir suretinin istenmesine karar verdi.

  DEVRİMCİ KARARGAH MİT VE JANDARMAYA’A SORULACAK

  Tensipte ayrıca, Devrimci Karargah terör örgütünün varlığı, yapısı, varsa eylemleri ile ilgili detaylı bilgilerin istenmesi için İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı, Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’na yazı yazılması kararlaştırıldı.

  AVCI, MAHKEMENİN DİNLEME KARARLARINA ULAŞTI

  Soruşturma savcısı Kadir Altınışık tarafından hazırlanan iddianamede, Avcı’nın soruşturma safhasında örgüte yönelik alınan dinleme kararlarına ulaştığına dikkat çekildi.

  AVCI DEVRİMCİ KARARGAH ÖRTÜĞÜNE YARDIMDA BULUNDU

  Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın mahkemelerce verilen dinleme kararlarına ve uygulamalarına ulaşarak bunları Devrimci Karargah terör örgütü şüphelisi Nejdet Kılıç’a bildirdiğinin belirtildiği iddianamede, “Hanefi Avcı’nın, Devrimci Karargah terör örgütüne ve şüphelilerine yardımda bulunduğu anlaşılmıştır" denildi.

  AVCI KILIÇ’TAN KENDİSİNİ ARAMASINI İSTEDİ

  Avcı’nın kitabın yayınlanmasının ardından şüpheli Nejdet Kılıç ile görüştüğünün belirtildiği iddianamede, Avcı’nın şüpheli Kılıç’a karşılaşabileceği herhangi bir olumsuzlukta kendisinin aramasını istediğine de yer verildi

  SES KAYITLARI ‘DİNLENME ODASINDA’ BULUNDU

  İddianamede Hanefi Avcı’nın örgüte yardım ettiğinin anlaşılmasının ardından gözaltına alındığı ve Eskişehir’deki evi ile makam odasında arama yapıldığı belirtildi. Günlerce Türkiye’nin gündeminde kalan dinleme kayıtlarının da Avcı’nın ‘dinlenme odasında’ bulunan gardolabin üzerindeki siyah çantada bulunduğuna yer verilen iddianamede aramalarda 24 tane teyp kasetin ele geçirildiği belirtildi.

  AVCI VE EŞİNİN ÜZERİNE KAYITLI SİLAHLAR EMNİYETE KAYITLI DEĞİL

  Hanefi Avcı’nın ev adresinde yapılan aramada elde edilen kendi ve eşi üzerine kayıtlı silahlarla ilgili yapılan araştırmalarda iddianamede yer aldı. İddianamede Avcı ve eşi Şenay Avcı üzerine ruhsatlı silahlarla ilgili soruşturma savcılığına , Emniyet Genel Müdürlüğü İkmal ve Bakım Daire Başkanlığının 08 Ekim 2010 tarihli yazıda yer aldı.

  Yazıda, “Parabellum marka 116311-6311 seri numaralı 9 mm çaplı tabanca, kalashnikov marka 07637-2801707-9336 seri numaralı otomatik tüfek ve Reck marka P800 model 6.35 mm çaplı tabancanın Emniyet Genel Müdürlüğü kuvvesine kayıtlı olmadık tespit edilmiştir" denildi.

  AVCI SİLAHLI TESLİM ETMEMİŞ

  Şüpheli Şenay Avcı’nın üzerine kayıtlı Kaleşnikof marka silahın ruhsatının iptal edildiğine ve Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edilmesi gerektiğine dair Diyarbakır Valiliğinin 08.12.1994 tarih yazılarının olduğunun belirtildiği iddianamede, "İçişleri Bakanlığının 23.03.2009 tarih ve Genelge no: 2009/32 sayılı yazılarında “istenmesine rağmen silahını teslim etmeyen veya kendisine ulaşılamayanlarla ilgili olarak 6136 sayılı Kanun hükümlerine aykırı olarak silah taşımak ve bulundurmak suçundan adli işlem yapılması gerektiği" şeklindeki hususun belirtildiği, şüpheliye bu konuda tebligat yapıldığı ve konu hakkında İl Emniyet Müdürlükleri ile Valilikler arasında yazışmaların gerçekleştiği, ancak silahların teslim edilmediği anlaşılmaktadı" ifadesi yeraldı.

  GİZLİ TANIK ‘SON TEZGAH’IN İFADESİ

  İddianamede ‘son tezgah’ adı verilen gizli tanığın Devrimci Karargah terör örgütü ile ilgili verdiği ifade de yer aldı.

  Devrimci Karargah örgütünün yapacağı şiddet eylemlerinin Ergenekon soruşturmasını sabote etmek amacı taşıyacağını belirten gizli tanık ‘son tezgah’ şunları kaydetti; “Devrimci Karargâh terör örgütünün, Ergenekon soruşturmasıyla ilişkileri açığa çıkarak yıpranan ve taban kaybeden terör örgütlerinden kopan kitleleri etrafında toplamak için eylemlere başlamıştır. Eskimiş yüzler tasfiye edilerek adı kirlenmemiş yeni bir terör örgütüyle bu ülkede akan kanın devam etmesini istiyorlar. Bu örgütün Avrupa’da işi götürecek kadrosu vardır ancak Türkiye örgütlenmesi eylem yaptıkça genişleyecektir. Legal alanda kuracakları bir dergiyle PKK terör örgütünün desteğini alarak tabanını genişletecektir. Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü ortamda, Türkiye’de bu aşamadan sonra yapılacak şiddet içerikli terör eylemlerinin tek bir amacı olabilir, o da yapılan Ergenekon Soruşturmasını sabote etmektir. “

  *İddianamede, “Dinlemelerin yer aldığı kasetlerin dış kapları üzerinde de 6 adet parmak izinin tespit edildiği, bu izlerin mukayeseye elverişsiz nitelikte oldukları bildirilmiştir."denildi.

  *İddianamede Avcı’da ele geçirilen 8 No’lu CD’de ‘Yeşil Kod Mahmut Yıldırım ve Arif Doğan, Veli Küçük, A.Cem Ersever, JİTEM ve faaliyetleri’ ile ilgili bilgilerin yer aldığı belirtildi.

  Tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da sanıkları arasında olduğu ‘Devrimci Karargah örgütüne’ ilişkin hazırlanan iddianame İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

  Mahkeme tarafından oy birliği ile kabul edilen iddianamede, Avcı’nın dinlenme odasında elde edilen 24 teyp kasete ilişkin bilgilerde yer aldı.

  TÜBİTAK’IN KASETLER ÜZERİNDEKİ İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR

  24 adet teyp kasetinin üzerinde inceleme yapıldığının belirtildiği iddianamede, “7-11-12 ve 17 rakamları ile numaralandırılmış kasetler, üzerlerinde herhangi bir kayıt olmadığı ya da seslerin duyulamayacak kadar düşük düzeyde olması nedeniyle çözümü yapılamadı. Söz konusu 4 kaset ile ilgili TÜBİTAK yetkililerinin incelemesi devam ediyor."denildi,

  2000 YILINDAN ÖNCE 225 TELEFON DİNLEMESİ

  İddianamede, incelemesi devam eden 4 kaset dışındaki kasetlerde, 2000 yılından önce yapıldığı değerlendirilen toplam 225 adet telefon dinlemelerine ait kayıtların bulunduğu belirtildi.

  KASET KAPLARININ ÜZERİNDE 6 ADET PARMAK İZİ BULUNDU

  İddianamede, Avcı’nın işyerinde yapılan aramada içerisinde ses kasetlerinin ve bazı resmi yazıların bulunduğu siyah renkli lap top çantanın üzerinde parmak izi incelemesi yapıldığı, inceleme sonucunda 65 adet vücut izi elde edildiği belirtildi. Bulunan izlerin mukayeselerinin devam ettiğinin belirtildiği iddianamede, “Dinlemelerin yer aldığı kasetlerin dış kapları üzerinde de 6 adet parmak izinin tespit edildiği, bu izlerin mukayeseye elverişsiz nitelikte oldukları bildirilmiştir."denildi.

  AVCI’NIN CD’SİNDE JİTEM VE YEŞİL’E İLİŞKİN BELGELER

  İddianamede sanık Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın evinde yapılan aramalarda CD’lere de yer verildi.

  8 No’lu CD’nin incelemesinde ortaya çıkan belgelerin tutanak altına alındığı ve incelendiğinin belirtildiği iddianamede, belgelere ilişkin konu başlıklarına da yer verildi. İddianamede yer alan tutanağa göre 25 Şubat 2003 tarihinde oluşturulduğu tespit edilen 8 No’lu CD’nin içinde şu konulara ilişkin belgeler yer alıyor;

  -TSK’da örgütlenmiş terör örgütleriyle iltisaklı kişiler,

  -TİT (Türk İntikam Tugayı) ile ilgili bilgiler

  -Ergenekon soruşturması kapsamında hakkında işlem yapılan kişi ve kuruluşlara ait bilgiler,

  -Aydınlık Dergisinin gizli istihbarat teşkilatı gibi kişisel verileri toplayarak raporladığına dair bilgiler,

  -Yeşil Kod Mahmut Yıldırım’la ilgili bilgiler,

  -İtirafçı İbrahim BABAT, faili meçhul olay/eylemler, faili meçhul eylemlerde devlet içindeki çetelerin rolü hakkındaki bilgiler,

  -Arif Doğan, Veli Küçük, A.Cem Ersever, JİTEM ve faaliyetleri,

  - JİTEM adına gerçekleştirilen infaz, bombalama, nitelikli yağma ve kundaklama eylemleri, - -Gizli ve kişiye özel gizlilik dereceli askeri belgeler,

  -Darbe planlamasına ait metinler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı