Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avcılar'da ders başı

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2000 - 00:01

  Yeni eğitim öğretim yılı, geçen yıl deprem felaketinin yerle bir ettiği Avcılar'da, İnönü İlköğretim Okulu'nda törenle başladı.

  Avcılar'da yapılan yeni öğretim yılı törenine Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Temel, İstanbul Valisi Erol Çakır ve Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey katıldı. Balıbey, 43 bin öğrenci sayısının deprem sonrası 34 bine indiğini, ilçenin en kısa sürede kendini toplayacağını söyledi. Balıbey, ‘‘Avcılar depremden en çok hasar görüp, yara alan ilçelerimizden biridir. Ancak, okullarımız depreme dayanıklı çıktı. Birçok aile depremde buralara sığındı’’ dedi.

  Balıbey, ilde hayırseverlerin okul yapmak için büyük katkıda bulunduğunu, bunun 50 trilyonu geçtiğini açıkladı. Okul bahçesinin küçük olması nedeniyle velilerin parmaklık arkasında izlediği törende İstanbul Valisi Erol Çakır, anne babalardan özür dileyerek, ‘‘Alanın küçüklüğü veya organizasyon eksikliği nedeniyle sizleri bahçeye almamışlar. Özür diliyorum’’ dedi.

  Vali: Biz onaracağız

  Avcılar'daki okulların pilot bölge seçilerek Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte takviye çalışması yaptıklarını söyleyen Vali Çakır, ‘‘İhtiyacı olan okulları biz onaracağız’’ diye konuştu.

  Büyükreşitpaşa İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi Esra Akar da yeni öğretim yılının başlaması nedeniyle bir konuşma yaptı. Öğrenci ve öğretmenelere başarılar dileyen Çakır da ‘‘Daima Atatürk ilkelerinin savunucusu, Atatürk’ün büyük fedak*arlıklarla gerçekleştirdiği devrimlerinin sahibi ve bekçisi olacağız’’ dedi.

  İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler ise, Sütlüce'deki Hasköy Lisesi öğrencilerine, 'Uyuşturucuya hayır' başlıklı broşür dağıtarak çevredeki bakkal ve çay bahçelerine de baskın yaptı.

  Öğrenciler yürüdü

  Yeni eğitim yılının ve İlköğretim Haftası'nın başlaması nedeniyle İstanbullu öğrenciler ve öğretmenler, dün Galatasaray'dan Taksim'e bando eşliğinde yürüdüler. Yürüyüşe Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Temel, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, Milli Eğitim Bakanlığı Danışmanı Refet Angın da katıldı.

  Aralarında yavrukurtların da bulunduğu yaklaşık 200 kişilik grup adına Mehmet Temel ve Ömer Balıbey, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koydu. Balıbey, 2000-2001 öğretim yılında, İstanbul'da 200 bin öğrencinin okulla tanıştığını, 4 bin 300 dersliğin hizmete girdiğini, yıl içinde 18 yeni okulun daha açılacağını belirterek, kentte 11 bin öğretmen açığı bulunduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı