Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Avcılara güneş enerjisiyle telefon şarj eden ilk Akıllı Direk dikildi

  DHA
  05 Mart 2016 - 11:02Son Güncelleme : 05 Mart 2016 - 11:07

  AVCILAR’daki Merkez Mahallesi’nde bulunan Bülent Ecevit Emekliler Parkı’na akıllı cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar veya akülü arabayı şarj edebilen güneş enerjisi ile hizmet veren ilk 'Akıllı direk’ yerleştirdi.

  Akıllı cep telefonları, taşınabilir elektronik cihazların giderek artması ve bununla birlikte ortaya çıkan şarj sorununa Avcılar’da güneş enerjisi ile çözüm getiren ‘Akıllı direklerden’ ikisi Merkez Bülent Ecevit Emekliler Parkı’na dikildi. Belediye Başkanı Handan Toprak, bu parka gelenlerin, aynı zamanda ücretsiz internet de kullanabildiğini anlatırken, doğadaki temiz enerji kaynaklarından biri olan güneş ışığı ile çalışan ’Akıllı Direk’ sayesinde ücretsiz olarak telefonlarını da şarj edebileceklerini söyledi.

  Avcılara güneş enerjisiyle telefon şarj eden ilk Akıllı Direk dikildi

  TOPLANMA ALANI PARKLARA DİKİLECEK

  Başkan Toprak, İstanbul’daki birçok nokta gibi riskli bölgeler arasında gösterilen Avcılar’da olası afet durumunda toplanma alanı olarak kullanılacak 10 mahalledeki parklara bu ‘Akıllı Direkleri’ dikeceklerini ekledi. Avcılar’daki olası felaket anında kullanılmak üzere toplanma alanlarında içerisinde arama-kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek araç, gereç ve tıbbi malzemenin bulunduğu konteynerlerin de bulunduğu hatırlattıldı. Aynı anda 6 cihazın şarj edilebildiği akıllı direklerin USB girişi bulunduğu, elektrik kesintisi halinde bile cihazların şarj edilmesini sağladığı belirtildi.

  Avcılara güneş enerjisiyle telefon şarj eden ilk Akıllı Direk dikildi

  Daha önce Kocaeli'de de otobüs duraklarının yanına benzeri şarj istasyonları kullanıma sunulmuştu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı