Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Avcılar kültür merkezini sevdi

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.05.2000 - 00:01

  8 Mart'ta açılan Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi, Avcılar'ı hareketlendirdi. Sinema, tiyatro salonlarının yanısıra sanat galerisi ve el sanatları atölyesi de bulunan merkezi 50 bin kişi ziyaret etti.

  17 Ağustos depreminde zarar gören Avcılar yeni kültür merkezi ile moral buldu. 8 Mart'ta açılışı yapılan Barış Manço Kültür Merkezi kısa sürede hem Avcılar hem de civar ilçelerde oturanların ilgisini çekti.

  Toplam 3 bin 700 metrekare alan üzerine kurulan merkezde; 406 kişilik bir tiyatro salonu, en büyüğü 120, en küçüğü 80 kişilik 5 sinema salonu, biri 15 bin kitaplık halk, diğeri okul öncesi eğitim veren iki kütüphane ve bir sanat galerisi yer alıyor.

  Barış Manço Kültür Merkezi'nde 3 eğitim salonu var. Bu eğitim salonlarında el sanatları, bilgisayar, müzik, resim ve heykel dersleri verilmesi için hazırlıklar yapılıyor.

  Toplam 43 kişinin görev yapacağı kültür merkezinin Avcılar dışında Silivri, Esenyurt, Mimaroba gibi yerlerden de ziyaretçileri var. Bu kısa süre içinde sergilenen oyun sayısı 45.

  Kültür Merkezi'nin en çok rağbet gören bölümü sanat galerisi. Şu ana kadar çeşitli sergilere ev sahipliği yapan galeri hiç boş kalmamış.

  Merkezin tiyatro salonu oldukça iyi bir düzeneğe sahip. Bir tiyatro salonunda olması gereken ışık, ses ve sahne arkası sistemleri mevcut. İlk dönemler tiyatrolar Barış Manço Kültür Merkezi'ne davet edildiklerinde burada oyun sahnelemek konusunda tereddütlü davranmışlar. Fakat salonu gördüklerinde fikirleri değişmiş. Bu konuda kültür merkezinin yöneticisi Taner Çetin şöyle diyor: ‘‘İlk dönemler tiyatrolara teklif götürdük. Çok ilgilenmediler. Ama bugün durum değişik çünkü salonumuz gerçekten iyi bir tiyatro salonu. Önümüzdeki sezonda burada oyun oynamak isteyenlerin işi zor. Çünkü yoğun bir ilgi ile karşı karşıyayız.’’

  Taner Çetin sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Devlet Tiyatroları'ndan yardım istedik. Geldiler, baktılar, eksiklerimizi söylediler. Zaman içinde bu eksikleri büyük oranda tamamladık. Şehir Tiyatroları'nın da merkezimize gelmesini istiyoruz. Gelsinler burada oyunlarını sahnelesinler.’’

  Kültür merkezi önümüzdeki sezonda ÇASOD ile ortaklaşa sinema günleri düzenlemeyi planlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı