Avcılar’da üst geçit kazasının sigortası netleşti

Noyan DOĞAN
23.09.2014 - 01:11 | Son Güncelleme:

AVCILAR’da üst geçidin çöktüğü kazada kamyon şoförünün ifadesinde, açık damperle yola devam ettiğini söylemesi ağır kusur sayılıyor. Sigorta şirketi, ödeyeceği 320 bin TL’ye yakın tazminatı, sürücüden ya da kamyonun işleticisi olan inşaat şirketinden alabilecek.

AVCILAR’da üst geçidin çökmesi sonucu meydana gelen kazada devreye sigorta girdi, kusurlu bulunması halinde kazaya neden olan kamyon şoförü yüklü bir sigorta tazminatı ödemek zorunda kalacak. 3 Eylül’de, İstanbul Avcılar E-5 karayolu üzerinde sıvı madde taşıyan yük kamyonu, kasasının açık olması nedeniyle üst geçide çarpmış ve üzerinde yayaların da bulunduğu üst geçit çökmüş, çelik tablalardan biri de minibüsün üzerine düşmüştü. Kazada, tankerin sürücüsü Ekrem Cebeci ile bir kişi yaralanırken, minibüsün sürücüsü Yusuf Kaya ise hayatını kaybetmişti.

Kazaya neden olan tankerin ise bir inşaat şirketine ait olduğu tespit edilmişti. Kaza sonrası tutuklanan kamyonun şoförü, önce damperin açıldığının farkına varmadığını söyledi, ifadesi sırasında ise itirafta bulunarak, kumandanın bozuk olduğunu ve damperi indiremediğini, açık damperle yola devam ettiğini itiraf etmişti.

Avcılar’da üst geçit kazasının sigortası netleşti AVCILAR'DA KAMYONUN ÇARPTIĞI ÜST GEÇİT ÇÖKTÜ, 1 KİŞİ ÖLDÜ

TRAFİK SİGORTASI DEVREDE
Kazadan kısa bir süre sonra ise devreye sigorta sistemi girdi. Trafik sigortası kapsamında meydana gelen kazalarda ölenlerin yakınlarına tazminat ödenirken, yararlananların sağlık giderlerinin yanı sıra maddi hasarlar da belirli limit çerçevesinde sigortadan ödeniyor. Ayrıca sigorta, kamu malına gelen zararı da yine belirli limitte ödüyor. Avcılar’daki kazada da kamyonun trafik sigortası Anadolu Sigorta tarafından düzenlendi. Sigorta kapsamında hem ölen minibüs şoförünün yakınlarına vefat tazminatı ödenecek hem de kazada pert haline gelen minibüsün maddi hasarı ve çöken köprünün zararı karşılanacak.

Avcılar’da üst geçit kazasının sigortası netleşti

320 BİN TL’YE YAKIN TAZMİNAT
Ancak, trafik sigortasının şartları gereği eğer kaza, aracın sahibinin ya da sürücüsünün kasti eylemleri ve ağır kusuru sonucu meydana gelmiş ise sigorta şirketi tazminatları ödüyor sonra da dönüp aracın sahibinden hukuk yoluyla tüm tazminatı talep ediyor. Avcılar’daki kazada da sürücünün kumandanın bozuk olduğunu bilerek, damperi indirmeden trafikte seyretmesi, açık damperle yola devam etmesi ağır kusura giriyor. Halen süren dava sonucunda mahkeme sürücünün kusurlu olduğuna karar verirse Anadolu Sigorta’nın bu kaza nedeniyle ödeyeceği 320 bin TL’ye yakın tazminatı, kamyonun şoförü ya işleteni olan inşaat şirketi ödemek zorunda kalacak.

Avcılar’da üst geçit kazasının sigortası netleşti AVCILAR'DA ÜST GEÇİDİ YIKAN TANKERİN ŞOFÖRÜ TUTUKLANDI

Sigorta, çöken köprü için 26 bin 800 lira ödeyecek

AVCILAR’da meydana gelen kazada hem üst geçit çökmüş hem de geçitten düşen parçalar nedeniyle minibüs kullanılamaz hale gelmişti. Trafik sigortası kapsamında Anadolu Sigorta, hem minibüsteki maddi zararı karşılayacak hem de çöken köprü için tazminat ödeyecek. Kaza tarihinde trafik sigortasının kaza başına maddi hasar tazminatı ise 53 bin 600 lira olduğundan bu tutar, köprü ve minibüsteki hasar oranına göre paylaştırılacak. Bu çerçevede köprü tamamen yıkıldığından, minibüste kullanılamaz hale geldiğinden eşit paylaşım yapılacak ve sigortadan 26 bin 800 lira köprü için, 26 bin 800 lira da minibüs için ödenecek.

Avcılar’da üst geçit kazasının sigortası netleşti

Minibüs sürücüsünün yakınlarına 268 bin TL

ANADOLU Sigorta kazada hayatını kaybeden minibüsün sürücüsü Yusuf Kaya’nın yakınlarına vefat tazminatı da ödeyecek. Anadolu Sigorta yaptığı açıklamada, “Trafik poliçelerindeki ölüm ve sakatlanma kişi başına limit 268 bin TL olup vefat eden kişinin mirasçılarına, poliçedeki limitle sınırlı kalmak kaydıyla yaptırılacak aktüerya hesabı neticesi sonucu belirlenen tutarda destekten yoksun kalma tazminatı ödenecek” dedi.

noyan.dogan@hurriyet.com.tr

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı