Gündem Haberleri

  Avcı imam "şeytana uydu"

  Hürriyet Haber
  25.02.2005 - 15:44 | Son Güncelleme:

  Ankara'nın Nallıhan ve Beypazarı ilçeleri arasındaki dağlık arazide gerçekleştirilen operasyonlarda, kaçak avlanan 2 kişi yakalandı. Zanlılardan Köy İmamı S.B, "Daha önce hiç avlanmadım, ilk defa oluyor.“Şeytana uydum”" diyerek, pişmanlığını ifade etti.

  Av yasağına rağmen geyik avı yapıldığı ihbarını alan Çevre ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri, Nallıhan ve civarında operasyon başlattı.

  Kaçak avcılara karşı gecenin ilerleyen saatlerinde, belirtilen bölgedeki üç ayrı noktada pusu kuran ekipler, bir süre bekledikten sonra projektörle çevrenin tarandığını tespit ettiler.

  Işığın görüldüğü noktaya doğru araçların farlarını yakmadan, ilerleyen ekipler, plakasız bir aracı takibe aldılar.

  Milli Parklar elemanlarının, suçüstü yapmak için araçtakilerin eyleme geçmesini beklediği sırada, durumu fark eden sürücü hızla kaçmaya başladı. Bunun üzerine telsiz muhaberesini yoğunlaştıran ekiplerle kaçak avcılar arasında heyecanlı bir takip başladı.

  Araçtakileri yakalamakta kararlı olan doğa koruyucularının tüm çabalarına rağmen, ölümü göze alırcasına süratle kaçan kaçak avcılar, izlerini kaybettirmeyi başardı.

  İKİNCİ DENEMEDE SUÇÜSTÜ

  Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan geyiklerin, karacaların, yaban koyunlarının, kınalı kekliklerin son temsilcilerini doğal yaşam alanlarında rahat bırakmayanları ellerinden kaçırmanın üzüntüsü yaşayan ekipler, yeni bir operasyon için tekrar hazırlığa koyuldular.

  Bir süre sonra telsizden Karaköy Köyü Alderesi mevkiinde, yine projektörle avlanıldığı haberini alan ekipler, vakit kaybetmeden buraya yöneldiler.

  Söz konusu alana gelen ekipler, kaçak avcıları kıskaca aldılar. Kaçak avcıların yakınına oldukça yaklaşılmasına rağmen fark edilmeyen ekipler, silah sesleri üzerine hemen harekete geçtiler.

  Doğa Koruma memurları, traktör üzerinde, gecenin karanlığında yaban hayvanlarını “kör edecek kadar güçlü” projektörlerle avlanan 2 kişiyi suçüstü yakaladı.

  Çayırhan Jandarma Karakolu'na durumu bildiren Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi elemanları, suçüstü yapılan yere 1-2 kilometre uzaklıktaki Karaköy Köyü'nde yaşayan C.Y ile Köy İmamı S.B'nin taşıdığı ruhsatsız 2 adet av tüfeği ve fişeklere, projektör ile traktöre el koydular.

  Milli Park görevlilerinin, “kaçak avlandığı” yönündeki suçlamalarını reddeden C.Y., ekili alanlarına zarar veren domuzları tarlasından uzaklaştırmak için dolaştıklarını söyledi.

  Köy İmamı S.B ise daha önce avlanmadığını ve hiçbir hayvanın canını yakmadığını belirterek, “Şeytana uydum” diyerek, pişmanlığını ifade etti.

  Nallıhan Savcılığı'nca ifadeleri alınan ve avda kullandıkları traktör ve silahların müsaderesi için haklarında dava açılan C.Y ve S.B'ye bir de Milli Parklar görevlilerince 2 bin 800 YTL idari para cezası verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı