Gündem Haberleri

  Avcı: Çeteyi dinlerken Küçük ve MİT'e ulaştık

  Hürriyet Haber
  03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı, ‘‘Ben bu çetelerin üst bağlantılarını anlatmaya çalışıyorum, işaret ediyorum. Ama o yüzden başıma o işler geliyor benim’’ dedi. Avcı, çetelerin ortaya çıkarılabilmesi için üst makamların üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi.

  Avcı, cumartesi günü Beypazarı Cezaevi'nde kendisini ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül'e önemli açıklamalar yaptı. Cezaevinden dün bırakılan Avcı'nın Ergül'e yaptığı açıklamalar şöyle;

  KULLANDILAR

  Üst makamlar, alt kademedekileri vatan-millet için diye kullandılar. Sonra alt kademedekiler baktılar ki kendileri kullanılıyor. Vatan-millet için diyen üst kademedekilerin bir kısmı villalarda oturuyor, karapara işine giriyorlar, kumarhane rantı yiyorlar, uyuşturucu işine giriyor. O zaman alt kademedeki insanlar ‘Biz de kendimize bakalım’ diyerek kendileri için çalışmaya başladı. İş buralara kadar geldi.

  DÜRÜSTLER PISIRIK

  Bazı dürüst görevliler bu hukuksuzlukları gördü ama müdahale edemedi. Göz yumup pısırık kaldı. Sonra olaylar kontrolden çıktı.

  SİVİL-ASKER BİRLİKTE ÇÖZER

  Sivil ve askeri otorite birlikte bu işi çözmeye karar verirlerse o zaman çözülür. Ben ipuçlarını söylüyorum. Bu kararlılık gösterilirse çeteler çözülmeye başlar, birbirine düşerler. Birden karşılıklı hesaplaşmalar ve infazlar olur. Önemli olan, burada kararlılık gösterilsin.

  ÇETEYİ DİNLİYORDUK

  Benim görevim suç organizasyonlarını dinlemek. Emniyet olarak Abtullah Çatlı'yı dinliyoruz, Hadi Özcan Çetesi'ni dinliyoruz, Yeşil'i dinliyoruz. Bu dinlemeleri mahkemeden karar alıp yapıyoruz. Adamın konuştuğu karşı telefonlara bakıyoruz. MİT'e, General Veli Küçük'e ait çıkıyor. Gizli dediğimiz bu telefon numaralarına böyle ulaşmışız. Ben şimdi MİT'i mi dinlemişim? Bu telefonlar Susurluk Raporu'nda da yer alıyor. 7 ay önce 32'nci Gün programına çıktığımda, MİT ve Mehmet Eymür hakkımda şikayette bulundu. Ben de söylediklerimin doğruluğunu göstermek için telefon numaralarını delil diye mahkemeye sundum. ‘İftira atmıyorum, bu telefon numaralarıyla Çatlı, Yeşil ve Hadi Özcan Çetesi görüşüyor’ dedim.

  ERGÜL: BİLGİ YAĞIYOR

  CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül ise Susurluk olayıyla ilgilenmeye başladıktan sonra kendisine yoğun bir bilgi akışı başladığını söyledi. Hürriyet muhabirinin sorularını yanıtlayan Ergül,‘‘Birçok dürüst insandan bilgi akıyor. Görevini hukuka uygun yapan güvenlik mensupları telefon ve mektupla, olayın çözülmesini sağlamak için bilgi akıtıyor’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı