« Hürriyet.com.tr

Avare’nin Şiiri

Radyo programcısı, senarist, sanat galerisi sahibi Kerimcan Güleryüz, sık sık seyahat ediyor. Assos, Didim ve Trakya taraflarını masmavi denizi ve burayı tercih eden tatilci profili açısından tercih ediyor. Yurtdışında ise alışveriş için Amerika’ya gidiyor.

Hürriyet Haber
X

SÖZ KUYTUSUNDA

Sözcük sözcükle konuşur
Konuşur bağrışır savaşır
Adını ararken söner bir şiir

Uyaklar uyakların yankısı
Sağır sözcük aksak dize
Od biter köz biter kül biter

İki dize birbiriyle konuşur
Dizeler dizelerle konuşur
Biri yanıp sönünce biter şiir

Söz kuytusunda bekler
Sönmemiş dizeler

Hulki Aktunç

SEYAHATTE NE OKUYALIM

KERİMCAN GÜLERYÜZ BU KİTABI ÖNERİYOR

Madde 22/Joseph Heller
İthaki Yayınları

Radyo programcısı, senarist, sanat galerisi sahibi Kerimcan Güleryüz, sık sık seyahat ediyor. Assos, Didim ve Trakya taraflarını masmavi denizi ve burayı tercih eden tatilci profili açısından tercih ediyor. Yurtdışında ise alışveriş için Amerika’ya gidiyor. Kültür ve turizm cennetleri olan Londra ve Paris’i çok özel buluyor. İlk fırsatta Arjantin ve Meksika’ya seyahat etmek istiyor. Avare okuyucularına Joseph Heller’in tarihi atmosferde geçen mizahi romanı Madde 22’yi öneriyor. İthaki Yayınları’nca yayımlanan kitabı Türkçeye Niran Elçi çevirdi.

SEYAHATTE NE DİNLEYELİM

SEMA KAYGUSUZ BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR

The Racmaninoff Collection/
Sony Music

Son romanı “Yüzünde Bir Yer” yeni yayımlanan yazar Sema Kaygusuz, fırsat buldukça seyahat ediyor. Datça’yı iklim şartlarından ötürü tercih ediyor. Yurtdışında ise Paris ve Berlin’in kültür, sanat atmosferini beğeniyor. Bu şehirlerde huzur bulduğunu söylüyor. İlk fırsatta Küba ve Balkan ülkelerini ziyaret
etmek istiyor. Kaygusuz, Avare okuyucularına Rus besteci Sergey Rahmaninof’un eserlerinden oluşan “The Rachmaninoff Collection” albümünü öneriyor. Albümde Berlin, İsrail, St. Petersburg filarmoni orkestraları, James Levine, Zubin Mehta gibi şefler eşliğinde bestecinin eserlerini yorumluyor.

AVARE’NİN ÖNERİSİ

Binnur Çağlın
Dünya Renkleri
Markız Yayınları

Binnur Çağlın’ın iş yaşamındaki ilk yılları reel sektörde geçti. Hayatı sıfırlayarak biriktirdiği az miktarda para ile İngiltere’ye gitti. Dil eğitimine devam ederken bir yandan da otellerde oda temizlikçisi olarak çalışıp yaşamını sürdürdü. Dönüşte bankacılık sektörüne adım attı, üst düzey yöneticiliğe dek yükseldi. Hayatını ikinci kez sıfırlayarak kariyerine nokta koydu. Gezi yazıları Cumhuriyet Dergi, Hürriyet Seyahat ve Pos tel dergilerine yayımlandı. Ülkesinin büyük bölümünü dolaştı. 50 ülkeye seyahat yaptı. Kitabı “Dünya Renkleri” geçtiğimiz günlerde yayımlandı. 127 sayfalık kitapta Himalayalar’ın bilinmeyenlerini, Amritsar’ı, Britanya adasının kalbi York’u, Sahel ülkelerini, Kalahari, yağmur ormanları ve Şili gibi pek çok farklı yerde yaşadıklarını kaleme aldı.

Kaynak: