« Hürriyet.com.tr

Avare

Hürriyet Haber
X
NE OYNAYALIM

BRAINSTRING

Tatilde zekanızı geliştirin

Hatırlarsanız küp şeklinde puzzle’lar bir zamanlar en popüler oyunlardan biriydi. Küpün tüm yüzeylerini çevirerek tek renk haline getirmeyi amaçlayan bu puzzle’ların yerini şimdi çok gelişmişleri aldı. Recent Toys tarafından üretilen Brainstring bunlardan biri ve geçtiğimiz yıl Avrupa’da en çok satılan oyunlar arasında yer aldı.

30 ülkede satılan ve insanların ellerinden düşürmedikleri Brainstring yakın zamanda Türkiye’de de satışa sunuldu. 10 senelik araştırmanın ardından geliştirilen bu üç boyutlu puzzle yedi yaşın üstündeki herkese hitap ediyor. Oldukça fazla dikkat ve konsantrasyon gerektiren oyun, beyin gücünüzü zorlarken geliştiriyor.

Şeffaf bir küp ve 12 ipten oluşan bu oyunda yapmanız gereken aynı renk düğmesi olan ipleri, aynı düzlemde, küpün içerisinde düğüm olmasına izin vermeden biraraya getirmek. Her ip küpün üzerindeki oyuklar sayesinde yer değiştiriyor. Bitmeyen olasılıkları, özel tasarımı sayesinde aynı zamanda vazgeçilmez bir stres atma aracı olan Brainstring’i, gittiğiniz her yere yanınızda taşıyabilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için www.brainstring.com’u tıklayın.

AVARE'NİN ÖNERİSİ

Haritacının Rüyası James Cowan

Literatür Yayınları

Bu hafta Avare’nin önerisi 17. yüzyıl Venedik’inde yaşayan ve harita çizmeye tutku derecesinde bağlı Fra Mauro’nun çarpıcı öyküsü, Haritacının Rüyası. Akla gelebilecek hemen her ölçekte harita çizen Mauro, yaşadığı günün dünyasındaki tüm insanlık kültürünü bir haritayla betimlemeye karar verir. Ancak bunun için dünya turuna çıkmak yerine gezginlerin anlatıklarını dinler. Mauro’nun haritasına dünyadaki ülkelerin, dağların, nehirlerin ve şehirlerin gerçek konumunu, hikayelerindeki kahramanların gözünden yansımaktadır. Haritasını çizerken Mauro’ya, bazen bütün dünyalarını bedenlerinde taşıyan Lochac Yerlileri, bazen kalp şeklinde bir dünya haritası çizen Hacı Ahmet, bazense düşlerden yapılmış sarayıyla bir rahip yol gösterir. Sonuçta ortaya muhteşem bir harita çıkar.

NE DİNLEYELİM

YAŞAR BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR

‘Seyahat benim tutkularım arasında’ diyen Yaşar yolculuğu aynı zamanda bir rehabilitasyon olarak görüyor. Yenmeye çalıştığı hafif bir uçak korkusu olan Yaşar, daha çok otobüs ve tren yolculuklarını tercih ediyor. Yolculuklarda mutlaka müzik dinleyen Yaşar, ‘Uzun süredir dinlemediğim kasetleri yanıma alırım’ diyor ve ekliyor: ‘1970’li yılların rock şarkıları, konsept albümler yol için çok uygun ama dikkatimin dağılmaması için ritmik albümleri tercih ederim.’ Avare okuyucularına Evanescence’ın Fallen ve Dido’nun Life for rent albümlerini öneren Yaşar çok başarılı bulduğu bu albümlerin yanına Bryan dams’ın tüm albümlerini koymayı da ihmal etmiyor.

Life for rent Dido/ Arista

NE OKUYALIM

ÜLKÜ TAMERBU KİTABI ÖNERİYOR

Yazar Ülkü Tamer seyahat etmeyi sevse de çok sık seyahat edemiyor. Ettiği zamanlarda da yanına genellikle son çıkan kitapları alıyor. Avare okuyucularına yolculukta şiir okumalarını öneren yazar, ‘Şiir yolculuklarda rahatça okunabilir çünkü bütünlük gerektirmez, ara vermeniz gerekse bile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz’ diyor ve sizler için şiir kitapları içinden Memet Fuat’ın Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi’ni seçiyor.

Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi

Memet Fuat

Adam Yayınları


DOĞAN HIZLAN ÖNERİYOR

AVARE'NİN ŞİİRİ

Pineklemeye çağrı

Duralım efendiler biraz

Koşmayalım öyle delice

Yormayalım kalbimizi

Katmerlendirip gerdanımızı

Oturalım efendiler biraz

İsteyen dikilsin gönlünce

Çökelim biz yere şöyle bir

Açalım ağzımızı ilkin

Gerelim omuzlarımızı sonra

Giderek bayıltıp gözlerimizi

Esneyelim efendiler birazAldırmayalım öyle üçe beşe

Yayalım göbeğimizi iyice

Dönelim sırtımızı işe akla

Acıyan çıkmaz sonra halimize

Vakitken çocuklar büyükler henüz

Pinekleyelim pinekleyelim

Horlayalım efendiler biraz

SALÁH BİRSEL

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın az bilinen 10 yeri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
29 Ekim'in en özel adresi: Atatürk Evi Müzesi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en ilginç beş köyü!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Herkül ve Amazon Kadınlarının adası: Giresun Adası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Alsas’ın kurabiyeden kasabası: Obernai
GezginGezgin
Rüzgar uğultusundan başka hiçbir sesin olmadığı yer: Kayaköy