GeriSeyahat Avare
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Avare

Avare

Doğan Hızlan seçti

AVARE’NİN ŞİİRİ

NEREYE

Nereye sevdiğim benim, inandığım nereye,
Rüyaların yarasalar gibi uçuştuğu geceler içinden.
Dalgınlığımla hareketlerini seçemiyorum,
Varlığının altın kafiyesini arıyorken ben.
Hangi dünyaları dolaştıktı bilmiyorum,
O nasıl bir adaydı, nasıl bir deniz.
Gök, bir söğüt dalı gibi eğilmişti sulara doğru,
Ve eğilmiştik o dal gibi hayata doğru ikimiz.
Kim ellerini alnımda gezdirirken o ten, sesile,
Bana kalbin musikisini verecek, haberi olmadan.
Geceyi avuçlarımda siyah bir gül gibi duyuyorum,
Ve sen misin bilmiyorum bu gülü bırakan.
Nereye, ey göz yaşlarımın sıcaklığı,
Ki başka birisi yok beni duyan.
Rüyalar nereye gidiyor, anlamıyorum;
Ve sen nereye gidiyorsun, hatıralardan.

Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

--------------

AVARE’NİN ÖNERİSİ

Thomas Mann
Zor Saat
Can Yayınları

Can Yayınları 30’uncu Yıl Öykü Şenliği kapsamında, Thomas Mann’ın erken dönem öykülerini Zor Saat kitabında topladı. 1893-1912 yılları arası yazılan eserlerden oluşan kitapta yazarın “Küçük Friedemann”, “Tristan” ve “Zor Saat” gibi tanınmış öyküleri de yer alıyor. Öykülerin yazıldığı 19 yıllık dönem, Thomas Mann’ın liseden ayrılıp Münih’e taşındığı ve ardı sıra pek çok şehirde yaşadığı bir süreci kapsıyor. Eğitim, kariyer, farklı şehirlerde yaşanan farklı hayatlar ve evlilik, yazara benzersiz bir gözlem şansı sunmuş. Hayatının bu döneminde yaşadıkları, edindiği deneyimler, erken dönem öykülerine de yansımış.

SEYAHATTE NE OKUYALIM

EYLEM AKTAŞ BU KİTABI ÖNERİYOR

Zülfü Livaneli
Serenad
Doğan Kitap

Son albümü “Dizi Müzikleri” geçen haftalarda yayımlanan Eylem Aktaş genelde farklı yerlere seyahat etmeyi seviyor. Doğa ve sıkı bir tarih aşığı olan Aktaş, Hasankeyf, Midyat, Nemrut ve Kapadokya’yı geçmişe güzel bir yolculuk yapmak ve tarihi yaşamak için harika seçenekler olarak görüyor. Genelde tatil için pek fırsat bulamasa da, geçmişte gidip de keyif aldığı yerlerin başında Antalya Olimpos var. Karadeniz’i hiç görmeyen Eylem Aktaş, Sümela Manastırı’nı çok merak ediyor. Venedik ve Paris’i pek çok sanatçıya ev sahipliği yaptığı için ilgi çekici buluyor. San Marco Meydanı, Büyük Kanal (Canale Grande), Güzel Sanatlar Akademisi, Paris’te Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi ve kafeleri özellikle merak ettiği yerler arasında. Genç müzisyen Eylem Aktaş, Avare okurlarına Zülfü Livaneli’nin son romanı Serenad’ı öneriyor.

SEYAHATTE NE DİNLEYELİM

DOĞU YÜCEL BU ALBÜMÜ ÖNERİYOR

Volbeat
Beyond Hell / Above Heaven
Universal

Sonbahar aylarında “Varolmayanlar” adlı romanı Doğan Kitap’tan yayınlayacak olan, Blue Jean dergisi Yazı İşleri Müdürü Doğu Yücel seyahat tercihini genelde Çeşme’den yana kullanıyor. Yazar, denizini ve ıssız koylarını sevdiği Çeşme dışında işi gereği sürekli yurtdışı ve yurtiçinde müzik festivallerini takip ediyor. Şimdiye kadar festivaller uğruna İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda ve Yunanistan’ı dolaştı. Yurtdışında en beğendiği iki şehir Barselona ve Venedik. Amerika’ya hiç gitmediğini özellikle Los Angeles ve Brezilya’nın başkenti Rio De Janerio’yu çok merak ettiğini söylüyor. Yurtiçinde, lezzet noktaları ve kültürel dokusu nedeniyle Güneydoğu Anadolu’yu merak ediyor. Doğu Yücel, Avare okuyucularına Elvis Presley tarzını ve heavy metal’i başarıyla harmanlayan Volbeat grubunun son albümü “Beyond Hell / Above Heaven”ı öneriyor.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle