KONYA HABERLERİ

Av turizmine yabancı ilgisi

AA / Abdullah Yıldiz
22.01.2015 - 11:18Son Güncelleme :

- Konya Bozdağ ve Toroslar bölgesindeki Giden Gelmez başta olmak üzere dağlık alanlardaki yaban domuzu, keçisi ve koyunu av organizasyonları yabancı avcıların büyük ilgisini çekiyor - Son av sezonunda elde edilen 776 bin liranın 261 bin lirası bölgedeki köylerin ihtiyaçlarının giderilmesi için tüzel kişiliklere bırakıldı

AA / Abdullah Yıldiz

KONYA (AA) - ABDULLAH YILDIZ - Başta Konya ile Antalya arasındaki Giden Gelmez Dağları ve Bozdağ olmak üzere bölgedeki dağlık alanlar yabancı av meraklılarının gözdesi.

AA muhabirinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Konya ve Karaman'da 2014-2015 Av Turizmi döneminde düzenlenen yaban domuzu, yaban keçisi ve yaban koyunu av organizasyonuna 8 ülkeden 72 avcı katıldı.

Av turizminden elde edilen toplam 776 bin liranın 261 bin lirası bölgedeki köylerin ihtiyaçlarının giderilmesi için tüzel kişiliklere bırakıldı.

Konya Şube Müdürlüğü görev alanında 12 yaban domuzu, 8 yaban koyunu, 2 de yaban keçisine sürek ve bek avı organizasyonu düzenlendi. Bu organizasyonlara İsveç, Hollanda, Danimarka, Almanya, Fransa, Avusturya, Litvanya ve Rusya uyruklu 43 avcı katıldı.

Yaban keçileri 7 bin 500, yaban koyunları 70 bin liradan ihale edildi. Elde edilen 600 bin lira gelirden 130 bin 800 lirası köy ve belediye tüzel kişiliklerine bırakıldı.

Karaman Şube Müdürlüğü görev alanında 8 yaban domuzu sürek ve bek avı organizasyonu düzenlendi. İsveç, Hollanda, Danimarka, Almanya, Norveç ve Avusturya uyruklu 29 avcı organizasyona katıldı. Yaban keçileri 4 bin 250, yaban koyunu 162 bin lira üzerinden ihale edildi. Yıl boyunca 4 keçi avı organizasyonu gerçekleştirildi. Av turizm organizasyonlarından elde edilen 176 bin 417 liralık gelirin 136 bin 447 lirası köy ve belediye tüzel kişiliklerine ihtiyaçların giderilmesi için bırakıldı.

- Boynuzları en uzun olan yaşlıları av için seçiliyor

Antalya ile Konya arasındaki Giden Gelmez Dağları, Doğanhisar ve Hüyük ilçeleri başta olmak üzere bölgedeki dağlarda gerçekleştirilen av organizasyonlarında keçilerden teke ve koyunlardan koçların boynuzlarının uzunluğuna göre en yaşlıları belirleniyor. Aynı zamanda koruma altında olan ve çoğaltılması için özel olarak tesisler kurulan yaban koyunları ve keçiler içerisinden en yaşlıları av için seçiliyor. Avcılar, boynuz uzunluğuna göre avladıkları teke ve koçlar üzerinden popülerlik kazanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Av turizmine yabancı ilgisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 11 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Av turizmine yabancı ilgisi haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:32
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı