ANKARA HABERLERİ

Av.ibrahim Avşar’dan Hayvan Hakları Hukuki Sorumluluk Uyarısı

IHA
28.07.2015 - 11:09Son Güncelleme :
IHA

Av. İbrahim Avşar, hayvan haklarında hukuki sorumluluklar konusunda uyarılarda bulundu.
Av. Avşar, son yıllarda, özellikle büyük şehirlerde sokak köpeklerinin sayılarının oldukça arttığı görüldüğüne dikkat çekerek, “Boş arsaları, otoparkları, kullanılmayan binaları mesken tutarak sürüler halinde gittikçe kontrolsüz bir şekilde sayıları çoğalıyor. Nerede ise her mahallede, her sokağın başında sürü halinde dolaşan bir grup köpekle karşılaşmak mümkün. İçlerinde evde beslenirken, her ne sebeptense sokağa terk edildiği anlaşılan köpekler de var.
Gelişen ve değişen hayatların gündemimize getirdiği problemlerden bir tanesi. Basit, önemsiz gibi görünse de sıkıntılı, istenmeyen sonuçlar doğurabilecek vakalara zemin hazırlayabilmekte” ifadesini kullandı.
Yakın zamanda sokak köpeklerinin saldırısına uğrayarak yaralanan hatta hayatını kaybedenlerle ilgili basında haberler çıktığına dikkat çeken Av. Avşar, şöyle devam etti:
“Basına intikal etmeyen vakalarda olmuştur kuşkusuz. Meselenin bir başka boyutu sadece insanlara saldırmaları neticesinde oluşan tehlike dışında salgın hastalıklara zemin hazırlamaları riski var. Sokak köpeklerinin tamamının tüm aşılarının, hastalık kontrollerinin yapıldığı şüpheli. Tehlike ve risk arz eden bir gelişme karşısında yöneticilerin, yasa koyucuların bir düzenleme yapması elzem.”
ÇÖZÜM SOKAK HAYVANLARININ İTLAF EDİLMESİ, TOPLANIP YOK EDİLMESİ KESİNLİKLE OLMAMALI
“Çözüm sokak hayvanlarının itlaf edilmesi, toplanıp yok edilmesi kesinlikle olmamalı” diyen Av. Avşar şunları kaydetti:
“ Böyle bir ihtimali düşünmek bile doğru değil. Hiçbir canlıya işkence, kötü muamele yapılması kabul edilemez. Tüm canlıların yaşama hakkı vardır. Uygun şartlarda yaşama hakları vardır. Özellikle kedi köpek gibi hayvanların pet shoplarda cam fanuslarda, pusetlerde, küçük kapalı mekanlarda ticari meta olarak tutulması kabul edilemez. Sokak hayvanlarının uygun yaşam mahallerinin oluşturulması, kontrol edilmesi, aç bırakılmaması ve aşılarının vs yapılması ilgili idarelerin önemli sorumluluklarından.
Saldırgan ve tehlike oluşturan kimi köpeklerin beslenmesi, sokakta gezdirilmesi konusunda sınırlayıcı tedbirler alınması zaruri. Tasması, ağızlığı gibi koruma tedbirlerinin uygulanması zorunlu olmalı. Meselenin başka bir boyutu hayvanların zarar verdiği kişilerin hakları, zararlarının karşılanması konusu. Sahipli bir hayvan tarafından saldırıya uğramış kişilerin; hastane, bakım tedavi vs maddi manevi zararları hayvan sahibi tarafından karşılanmak zorunda. Duruma göre şartları oluşmuşsa cezai sorumlulukta doğabilmekte.
Asıl problem sokak hayvanları tarafından saldırıya uğramış kişilerin zararları kim/kimlerden talep edilecek. Sokak hayvanlarının bakımından kim sorumlu ise husumet oraya yöneltilmeli. Sorumluluk alanına göre ilgili belediye yada ilgili idareye karşı.”
Şehirleşme, gelişen hayat yeni pek çok sorumlulukları da birlikte getirdiğini vurgulayan Av. Avşar, şunları ifade etti:
“Tüm canlılar yaşama hakkına sahiptir. Hiçbir canlıya işkence, kötü muamele, eziyet yapılamaz. Hayvanların haklarının da en az insanların hakları kadar, belki daha fazla koruma altına alınması zorunluluğu bulunuyor.
Hiç kimsenin evinde baktığı hayvanı aç, susuz bırakmaya, eziyet etmeye hakkı olamaz. Evde hayvan beslemeye, özellikle kedi ve köpek beslenilmesine belli kayıtlar getirmekte yarar var.
Yönetenlerin, idarecilerin, yasa koyucuların toplumun tüm katmanlarının sorunlarını gereği gibi tespit edip önlem alması hayati önem taşıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Av.ibrahim Avşar’dan Hayvan Hakları Hukuki Sorumluluk Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Av.ibrahim Avşar’dan Hayvan Hakları Hukuki Sorumluluk Uyarısı haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı