« Hürriyet.com.tr

Augoustakis Pastanesi’nde bademli kurabiye, Pirgi’de karides saganaki

Yunan adaları artık komşu kapısı. Hele burnumuzun dibindeki Sakız, adeta Türk köyü. İzmir’den feribotla 45 dakikada ulaşılan ada günün her saati Türklerle dolu. Bundan 10 yıl önce Türklerin çekinerek gittiği Sakız’da bugün her yer Türkçe yazılarla dolu. Hatta restoran ve oteller Türk gazetelerine ilanlar veriyor.

Aynur Tartan-atartan@hurriyet.com.tr
X

Günde iki kez sefer var Sakız’a. Biri sabah 09.30’da, diğeri de 17.00’de. Türkler Çeşme’den genelde sabah yollanıyorlar Sakız’a, akşam da dönüyorlar. Günübirlik keyif. Gece kalanlar, tekneyi yeğleyenler de var elbette. Çarşıda alışveriş, bol bol peynir, şarap ve sakız reçeli. Kordon boyunda sabah kahve keyfi, sonra da mükellef bir balık sofrası. Sahanda karides, ızgara ahtapot, kızarmış peynir, bol zeytinyağlı-beyaz peynirli Yunan salatası. Gözünüz doymadıysa patlıcanlı, patatesli bol kıymalı musakka ve elbette sarmısaklı cacık. Her çeşit balık da var. Yanında Yunan rakısı uzo ya da nefis şaraplar. Yiyip içmenin bedeli adam başı yaklaşık 20-25 euro. Çeşme Dalyan ya da İzmir Kordon’la kıyaslandığında bir hayli ucuz.
Ama... Bir gittiniz, iki gittiniz, eee yeter artık, dediniz. İşte size o zaman sihirli bir ‘Alternatif Sakız’. Üstelik günübirlik. Ya 60-70 euro’ya otomobil kiralayarak, ya da taksiyle.

ÇARŞIDAN BAŞLAYIN

Önce; Sakız çarşı içinde Augoustakis Pastanesi’ne uğrayın. Ara sokakta sorun. Nefis bademli-sakızlı kurabiye yiyin. Özellikle de Masourakia.
Sonra ver elini Emporios. Volkanik siyah taşlarla kaplı tertemiz bir plaj. Siyah taşlardan sekerek pırıl pırıl denize. Sakız’dan 20 dakika. Ama… değer…
Bir sonra ki durak; Pirgi. Tarihi bir köy. Taş ve tarihi binalar. Genelde yaşlı ve sıcak insanlar. Şirin kafeler. Entelektüel dostlar. Dünyanın çeşitli ülkelerinden. Buralardan birinde yemek yiyebilirsiniz. Çipurayı, levreği boş verin, İzmir’de, İstanbul’da, Bodrum’da hep var. Küçük gümüşbalığı, karides saganaki (sahanda domatesli karides) tadın. Yunan birası Mythos fena değil. Hele buz gibiyse.

APOTİKA’DA HUZUR

Ve ardından Âşıklar koyu; Apotika. Mesta köyünden 10 dakika uzaklıkta. Yolu virajlı ve dar, ama değer. İki dağın arasında pırıl pırıl bir plaj. Sadece size özel. 5-10 kişi var desem.. Girişte sadece soğuk su, meşrubat ve tost var. Lüks bir şey beklemeyin. Ama doğa eşsiz! Hayran kalacaksınız!
Ve dönüş...
Alternatif Sakız dönüşü ‘alternatifsiz son alışveriş’: Sakız reçeli, bir şişe uzo, bir şişe Metaxa (7 yıldızlısını alın, biraz pahalı ama daha güzel), sakızlı diş macunu ve sakız.
Deneyin, benim kulağımı çınlatacaksınız!
İyi tabii!

Kaynak: Aynur Tartan-atartan@hurriyet.com.tr

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyayı turlayarak düğün çekimi yapan çift
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yedi yıldır karavanlarıyla dünyayı geziyorlar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çin'deki büyük buz mağarası hiç erimiyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sanal değil gerçek! 30 bin dolar verip kayboluyorsunuz
Hafta sonu Hafta sonu
İstanbul'da saklı cennet: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
GezginGezgin
Su ve ateşin şehri: Budapeşte