Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Attila İlhan'a hüzünlü veda

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk edebiyatının anıt ismi ünlü şair Attilá İlhan’ın ölümü Türkiye’nin her kesiminde üzüntü yarattı. Süleyman Demirel, şiirli başsağlığı mesajında şunları yazdı: ‘Ayrılık girdi araya/Hicrana düştük bugün. Evet... Elde var hüzün! Ruhu şad olsun!.. Onu hep sevgiyle anacağız...’

  İlhan için ilk tören, “Attila İlhan'la Yolculuk” programını yaptığı Mecidiyeköy'deki Kanaltürk televizyonu önünde düzenlendi.

  Attila İlhan'ın Türk Bayrağı'na sarılı naaşı, alkışlar eşliğinde hazırlanan platforma konuldu.

  Törende bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Kanaltürk İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özkan, İlhan'ın Kanaltürk televizyonunun kurucuları arasında bulunduğunu söyledi.

  Özkan, “Burası Attila İlhan'ın son yolculuğu değil, yeni güçlü yolculuğunun başlangıcı” dedi.

  Attila İlhan'ın bir yurtsever olduğunu vurgulayan Özkan, fikirleri ve düşüncelerinin yaşama devam edeceğini kaydetti.

  Konuşmanın ardından din görevlisi tarafından İlhan için dua edildi.

  Daha sonra Attila İlhan'ın naaşı alkışlar ve binadan atılan karanfiller eşliğinde omuzlara alınarak, ikinci törenin gerçekleştirileceği Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

  Törene, Attila İlhan'ın kardeşi Çolpan İlhan, Cengiz İlhan, yeğeni Kerem Alışık, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, CHP İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve Vural Savaş'ın aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

  Bu arada, Kanaltürk binasına asılı ve üzerinde Attila İlhan'ın ”An gelir Attila İlhan ölür” dizelerinin yer aldığı posteri ile tabutunun önüne bırakılan “Çolpan-Kerem-Sadri” yazılı çiçek dikkat çekti.

  Öte yandan tören sırasında Attila İlhan'ın kendi sesinden şiirleri, hoparlör aracılığıyla katılanlara dinletildi. 

  Türk edesbiyatının anıt ismi Attila İlhan’ın cenazesi, daha sonra Teşvikiye Camii’nde öğleyin kılınacak namazın ardından Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefat eden şair Attila İlhan’ın kardeşi Çolpan İlhan’a başsağlığı mesajı gönderdi. Mesajında, ‘Türk edebiyatının seçkin şair ve yazarlarından, değerli insan, aziz dostum Attila İlhan’ı kaybetmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyim’ diyen Demirel, İlhan’ın şiirinden küçük bir alıntı da aktardı: ‘Ayrılık girdi araya /Hicrana düştük bugün’, Evet... Elde Var Hüzün! Ruhu şad olsun!.. Onu hep sevgiyle anacağız...’

  Eski Başbakan Bülent Ecevit de, ‘Aramızdan ayrılmış olsa bile Attila İlhan her zaman yapıtlarında yaşayacaktır’ dedi. Ecevit, dün Çolpan İlhan’a bir başsağlığı mesajı gönderdi. Ecevit’in mesajı şöyle: ‘Sevgili kardeşiniz, değerli insan Attila İlhan’ın ölümününden eşim Rahşan Ecevit ile birlikte derin acı duyduk. Attila İlhan halkıyla bütünleşmiş bilge bir aydındı. O büyük bir ozandı. Aynı zamanda Türk toplumun değişim sürecindeki sorunlarını derinliğine irdeleyen bir yazar ve yürekli bir gazeteciydi. Aramızdan ayrılmış olsa bile Attila İlhan her zaman yapıtlarında yaşayacaktır.’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı