Ege Haberleri

EGE

  Attila İlhan şiirlerle anıldı

  Hürriyet Haber
  12.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.10.2008 - 00:07

  Üç yıl önce yaşamını yitiren Türk edebiyatının usta ismi şair Attila İlhan, Türkiye Tanıtım, Araştırma, Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı’nda (TÜLOV) düzenlenen törenle anıldı.

  Attila İlhan’ın hayatı ve söyleşileriyle ilgili bir sunumla başlayan anma töreninde, ünlü şairin çocukluk döneminden ölümüne kadarki hayatı anlatılırken, yazara ait birbirinden güzel şiirler de okundu. Anma törenine katılanlar, kendilerine dağıtılan kırmızı karanfilleri İlhan’ın siyah beyaz çerçeveli resminin önüne bıraktılar ve dua ettiler. Törene gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, tiyatro oyuncusu Erol Aksoy ve TÜLOV Genel Başkanı Dr. Hakan Tartan da katıldı. Dr. Tartan törende yaptığı konuşmada, Attila İlhan’ın önemli bir aydın, düşün ve eylem adamı olduğunu vurguladı. Tartan, "Onun parolası vatandı. İşareti namus. Büyük şair, tarihçi, düşünür, aydınlık Türkiye savaşçısı. Doğu Batı kültürlerinin ortak paydası. Eylemci, çağdaş bir hümanist. Attila İlhan şiirleriyle, eser ve düşünceleriyle gelecek Türkiye’sinin yaratılmasına katkıda bulunmaya devam edecektir" dedi.

  Sanat ve düşünce adamı

  Etkinlikte konuşan gazeteci-yazar Yaşar Aksoy da, Attila İlhan’ın Türk edebiyatının köşe taşlarından biri olduğunu vurguladı. Tiyatro sanatçısı Erol Aksoy ise, Attila İlhan’ın yüzyılımıza imzasını atan, dünyayı çözmüş, yorumlamış ve ona çözümler türetmiş bir düşün adamı olduğunu belirterek, "O, kendisini ifade etmek adına tek bir yolu izlemekle yetinmemiş şiirle başladığı serüvenini roman, deneme, senaryo ve köşe yazılarıyla zenginleştirerek topluma ulaştırmıştır" dedi. Daha sonra Atilla İlhan’ın şiirlerini gözyaşları içinde seslendiren Erol Aksoy, salonu dolduran kadın katılımcıları ağlattı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı