Gündem Haberleri

  Attila İlhan İzmir'de anıldı

  Hürriyet Haber
  14.10.2005 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Edebiyat dünyasının usta ismi, yazar-şair Attila İlhan'ın vefatının ardından, İzmir'de anma töreni düzenlendi.

  İlhan'ın 1968-1978 yılları arasında yaşadığı Karşıyaka İlçesi'ndeki 1774 Sokak (Attila İlhan Sokağı) Kalyoncu Apartmanı'nın önünde düzenlenen törene, İlhan'ın sevenleri katıldı.
  Törende, sözü Ali Gençli'ye, bestesi Işıltan Uşaklıgil'e ait ”Attila İlhan'ın ardından” adlı şiir, akordeon eşliğinde okundu.

  Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, yaptığı konuşmada, Attila İlhan'ın çok iyi bir şair, düşünür, eleştirmen, yazar ve gazeteci olduğunu belirterek, ülkenin çok önemli bir değerini kaybettiğini söyledi.
  İlhan'ın yerinin kolay doldurulamayacağını ifade eden Durak, ”Necati Cumalı'yı, Uğur Mumcuları, İzmir'in yetiştirdiği değerler olarak kalbimize gömdük. İlhan, hayatının ilklerini bu şehirde yaşadı. Yine Karşıyaka'nın hayranı olan İlhan'ı da övüncümüz olarak bağrımıza basmak istiyoruz” dedi.

  İLHAN'IN MEZARINA KARŞIYAKA TOPRAĞI

  İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu da Attila İlhan'ın Karşıyaka'da yaşadığı günlerde, kendisi ve Oktay Yüksel'le sürekli görüştüğünü anlattı. Maruflu, aynı semtte Samim Kocagöz, Şükran Kurdakul ve Hikmet Çetinkaya'nın da oturduğunu kaydetti.

  Konuşmaların ardından, Karşıyaka Belediye Başkanı Durak ile etkinliğe katılanlar, Kalyoncu Apartmanı'nın girişine “Attila İlhan burada yaşadı” plakasını çaktı.

  Anma etkinliğinde, şiirler de okundu.

  Öte yandan, Attila İlhan'ın 1968-1978 yılları arasında yaşadığı 7 nolu dairenin satılık olduğu belirtildi. İlhan'ın kiracıları olduğunu söyleyen ev sahibi Kazım Kalyoncu, “Attila İlhan kiracımızdı. O zamanlar 'Demokrat İzmir' gazetesinde çalışıyordu ve evliydi” dedi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı