"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Attilá İlhan internette

ŞAİR, romancı, denemeci Attilá İlhan adını taşıyan bir internet sitesi açıldı.<br><br>Attilá İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı İnternet Sitesi.

Edebiyatçıların ölümünden sonra, eserlerinin yaşamasının, yayımlanmasının ailenin eline bırakılmasından her zaman gelecek açısından kuşkulanmışımdır.

Aile bireyleri yaşadıkça bu eserler yayımlanır, adlarına ödüller verilir, sonra da ilgisiz ellerde kitaplar, notlar unutulup gider.

Örnekleri çok...

Sanatçı, edebiyatçı adına kurulan vakıflar, yayımcılığı uzun ömürlü güvence altına alıyor, ayrıca teknoloji, internet, bu bilgilere yaygınlık kazandırıyor, çok kimsenin o edebiyatçıya ulaşmasını sağlıyor.

Ben, ailesi, çocukları olan sanatçılara da bu tür kurumsallaşmayı salık veririm her zaman.

VAKFIN KURULUŞ AMACI VE HEDEFLERİ

KURULUŞ aşamasındaki Vakfın amacı ve hedefleri şöyle belirlenmiş:

"Bilim, sanat ve kültür konularında faaliyetlerde bulunmak, evrensel ve ulusal bilim, sanat ve kültüre katkıda bulunmak suretiyle ülkemizin, bilim, kültür ve sanat alanında gelişmesine yardımcı olmak ve Attilá İlhan'ın sanatının, eserlerinin ve fikirlerinin gelecek kuşaklara yaygın bir biçimde aktarılması için çaba sarf etmek."

Sitede Attilá İlhan'ın yaşamını (henüz tamamlanmamış), eserlerini bulabilirsiniz.

Seyir Defteri başlığında, "sizlerin yazıları ile büyüyen bir blog olması"nın hedeflendiği belirtilmektedir.

Sitelerin gelişmesi, dışardan yapılan düşünsel, edebi katkılarla gerçekleşir.

Projeler hangi alanları kapsamaktadır?

Bilgi ve iletişim teknolojileri, Bilim ve teknoloji, Yenilikçilik, Enerji ve çevre, Edebiyat, Ekonomi, Hukuk, Müzik, Politika, Eğitim, Sinema, Toplum, Tarih.

Attilá İlhan'ın yazı coğrafyasının tür genişliğini düşününce, bu kadar çok maddenin bulunmasını olağan karşılıyorum.

Dilerim Türk edebiyatının bu önemli adının sitesi gelişir, okuyucular için yararlı bir başvuru kaynağı niteliği kazanır.

* * *

SİTENİN adresini, Vakfın irtibat bürosu telefonlarını, faksını aşağıda bulabilirsiniz:

www.tilahan.net/iletisim@tilahan.net

Vakıf İrtibat Bürosu:

Tel: 0212.260 30 45 / 0212. 227 21 78

Faks:0212. 260 19 88
X