ANTALYA HABERLERİ

ATSO'dan kent kültürüne üç değerli katkı

DHA
31.03.2017 - 15:07Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - KURULUŞUNUN 135'inci yılını kutlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Hüseyin Çimrin tarafından hazırlanan Antalya üzerine yazılmış üç kaynak kitabı daha kent kültürüne kazandırdı.

Hüseyin Çimrin'in 'Antalya Mutfağı ve Lezzet Ustaları', 'Antalya'da Zamanla Kaybolan Meslekler, Esnaflar' ve 'Antalya'da Tarihi Camiler, Medreseler, Türbeler, Mezarlıklar ve Kiliseler' adlı üç kitabı ATSO Yayınları olarak basıldı.

ATSO'nun, ekonomik gelişmenin ancak kent kültüründe sağlanacak gelişme ile mümkün olduğunun bilincinde bir oda olarak Antalya'nın sosyal ve kültürel yaşamına her zaman katkı yaptığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “135'inci yılını kutlayan odamız, Antalya'nın ekonomik yaşamına yönelik çalışmaların yanı sıra kentimizin kültür yaşamına da destek olmaya devam ediyor. Değerli kent tarihçisi Hüseyin Çimrin'in Antalya mutfağı, esnaf kültürü, kaybolan meslekler ve tarihi yapılar üzerine uzun araştırmaları sonucu oluşturduğu eserlerini, ATSO'nun bir kültür yayını olarak ulusal kültürümüze ve kentimize kazandırdığımız için mutluyuz. Kent kültürüne değer katan ve kentsel kimliği öne çıkaran bu eserlerin her biri, Antalya bölgesinin ekonomik ve sosyal yaşamına ışık tutan, araştırmacılar için referans niteliğinde yayınlardır. Bu değerli eserlerin yazarı Hüseyin Çimrin'e teşekkür ediyor, yayınların ilgi ile okunacağına inanıyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ATSO'dan kent kültürüne üç değerli katkı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 15 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ATSO'dan kent kültürüne üç değerli katkı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı