ANTALYA HABERLERİ

ATSO'dan enflasyon değerlendirmesi

DHA
05.03.2018 - 15:21Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya, Burdur ve Isparta'yı kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi'nde enflasyonun Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Merkez Bankası'nın enflasyon hedefine duyulan güvenin artırılması ve ekonomide verimliliği artıracak yapısal reformların enflasyonun kontrol altına alınması için son derece önemli olduğunu kaydeden Başkan Davut Çetin, "Bu konuları popüler konuların gölgesinde bıraktığımız sürece her ay enflasyonu konuşmaya devam ederiz" dedi.

Şubat ayı enflasyonun bir önceki aya göre TÜFE'de yüzde 0,73, yurtiçi ÜFE'de yüzde 2,68 olarak açıklandığını kaydeden Başkan Çetin, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 10,26, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 13,71 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

ZAM ŞAMPİYONU TAZE FASÜLYE

Aylık olarak en yüksek artış gösteren seçilmiş maddelerde yüzde 55,10 ile taze fasulyenin zam şampiyonu olduğunu vurgulayan Davut Çetin, en fazla düşüş gösteren seçilmiş maddelerde ise yüzde 11,47 ile çocuk botu olduğunu vurguladı.

GIDA ENFLASYONU, TEK HANELİ ENFLASYON HEDEFİNİ ZORLAŞTIRIYOR

Aylık yüzde 0,73 TÜFE artışının 0,52 puanını tek başına gıda grubu kaynaklı olduğuna değinen Davut Çetin, sebze ve meyvede üretici fiyatlarında son üç yılın düzeltmesinin tüketici enflasyonuna yüksek oranda yansıdığına işaret etti. Yıllık enflasyonun sadece yüzde 23'ünin gıda enflasyonu olduğuna, kalanının ulaştırma, akaryakıt ve ev eşyası gruplarından kaynaklandığına dikkati çeken Çetin, Merkez Bankası tahminlerinde çift haneli enflasyonun yılın ikinci yarısına kadar devam edeceğinin öngörüldüğünü vurguladı.

Davut Çetin, enflasyonun tek haneye düşmesinin ise gıda enflasyonun yüzde 7'ye gerilemesi varsayımına bağlandığına işaret etti. İki aylık gıda enflasyonunun yüzde 3,95 olduğunu, bu nedenle enflasyonda tek hanenin zor hedef olarak durduğunu anlatan Başkan Çetin, "Enflasyon ve işsizlik aynı madalyonun iki yüzü olarak toplum refahını olumsuz etkilemektedir. Halen Türkiye'den yüksek enflasyon oranına sahip ülkeler Venezuela, Libya, Sudan, Arjantin, Mısır ve Nijerya'dır. Yüksek enflasyon yapısal verimsizlik dışında Merkez Bankasının enflasyon hedefine güvene de bağlıdır. Ekonomide verimliliği artıracak yapısal reformları popüler konuların gölgesinde bıraktığımız sürece bu sorunları ayda bir kez konuşmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

BATI AKDENİZ ENFLASYONU TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Başkan Çetin, Antalya, Burdur ve Isparta'yı kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi açısından da enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Batı Akdeniz'de TÜFE oranının aylık bazda yüzde 0,75, iki aylık bazda yüzde 2,21 ve yıllık bazda yüzde 10,80 olarak gerçekleştiğini vurgulayan Davut Çetin, "Antalya-Isparta-Burdur, 26 bölge arasında aylık enflasyonda 11., iki aylık ve yıllık enflasyonda ise 6.sırada yer alıyor. Bu oranlara göre Batı Akdeniz Bölgesi'nin enflasyonu, aylık, iki aylık ve yıllık değerlendirmede Türkiye ortalamasının üzerindedir" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ATSO'dan enflasyon değerlendirmesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı